• Lutfi Dervishi: Presidenti, negociatat para kamerave si rekord guinness!

  Zgjedhja e Kryetarti të shtetit nga një moment solemn, po kthehet në një teatër banal ku gjithkush rreket të përfitojë dhe i humburi i vetëm me...

 • Tre qentë, qeni roje, zagari dhe konia

  Për median në mënyrë metaforike thuhet se roli i saj kryesor është ai i qenit roje. Qenit që duhet të lehë dhe të ruajë shtëpinë e...

 • Dilema PS-së: Presidenti që duam apo presidenti që duhet?

  Partia Socialiste i ka votat që ta zgjedhë vetë kryetarin e ardhshëm të shtetit, pa patur nevojë të bëj spektakël “konsultimesh” me opozitën, me...

 • Përralla me President!

  Lajmi se po nis procesi konsultimeve për të zgjedhur Presidentin e ri- pas datës 1 prill më shumë duket si inerci i ditës ndërkombëtare të...

 • Dy njerëzit më të rrezikshëm në Shqipëri dhe lista e turpit!

  E. K është një prej njerëzve që drejtësia jonë e konsideron të rrezikshëm. Akuzohet se ka tentuar të vrasë dikë. Gjykata jonë ka çmuar se duhet të...

 • BE, me marrshin N drejt zgjerimit!

  Lufta (në Ukrainë) ka ndryshuar gjithçka: Gjermania nuk është më pacifiste, Zvicra nuk është më neutrale, opinioni në Suedi dhe Finlandë kërkon...

 • Për luftën nuk duhet të paguajnë vetëm blerësit!

  Barra e “luftës” duhet të bjerë edhe mbi luksin e qeverisë. Le të kursejnë ku të mundin. Dhe së fundmi luftë është edhe për tregtarët, luftë është...

 • Tendera? PPP? Apo koncesione?

  Lajmet se janë bërë tendera  për menytë në stane apo parashikimin e motit nuk duhet të krijojnë idenë e gabuar se në këtë vend janë konsumuar...

 • SPAK në pritje të statusit 'ish'!

  Zgjatja e afatit për komisionet e vettingut ka mbyllur një dilemë sa i përket përfundimit të pastrimit të sistemit gjyqësor, por ka lënë të hapur...

 • Lutfi Dervishi: Disa ide si mund të gjenden provat për të dënuar Thoma Gëllçin!

  Katër muaj më parë ish drejtori i RTSH-së u arrestua me akuzën shpërdorim detyre sepse gjatë zbatimit të një tenderi, u shty me 16 ditë ardhja e...