Speciale
 • Report Tv ka udhëtuar në Ballsh, qytetin e naftëtarë. Beteja për mbijetesë e familjeve që jetojnë në zonën me nëntokën më të pasur në Ballkan. Si i fundosi mes mjerimit qytetarët e Ballshit keqadministrimi i kompanisë ARMO. Flet punonjësi i varfër, ankesën e të cilit kryeministri Rama krahasoi me retorikën e Flamur Nokës.  VIDEO

 • Nisma e re “3 lëndë në 6 orë”,
  ja si e komentojnë mësuesit

  “Tri lëndë në gjashtë orë” është nisma më e re nga Ministria e Arsimit e cila do të fillojë që nga 1 shkurti duke ndryshuar tërësisht mënyrën e mësimdhënies dhe reduktuar peshën e rëndë të nxënësve në çanta.  VIDEO

 • Vrasja e Ariela Muratit,psikologia:
  Mos e justifikoni si krim pasioni

  Pas vrasjes tragjike të 21 vjeçares, Ariela Muratit nga 23 vjeçari Aldison Belulaj për shkak të refuzimit të dashurisë, opinioni publik është i tensionuar. Report Tv ka realizuar një bisedë me psikologen Lira Gjika, e cila tregon përcaktimin e këtij krimi nga një këndvështrim profesional.  VIDEO

 • Pedagogia 25 vjeçare: Ditën e parë
  të punës më kanë kujtuar studente

  Ndodh të kuptojmë vonë se kemi humbur vitet e rinisë, pa investuar tek vetja, pa e pasur të qartë ku duam të arrijmë por duke pritur që e ardhmja të jetë më e mirë. Por kjo nuk ka ndodhur me 25 vjeçaren, Ornela Hasrama, sot pedagoge në Fakultetin e Historisë dhe Filologjisë në departamentin e gjeografisë. VIDEO

 • Nga makina e Nexhmijes deri te
  Cadillacu që priti Berishën në SHBA

  Sapo kalon urën e dajlanit dhe hyn në autostradën Tiranë –Durrës, ndodhet një servis automjetesh. Të paktën e tillë është përshtypja e pare, por kur e viziton servisin kupton se ai është një muze me automjete prodhim i viteve të shkuara. Pjesa më e madhe e tyre janë automjete të përdorura në kohën e komunizmit nga drejtues të lartë të asaj kohe.

 • Shqiptarja në Fast&Furious: Me
  pagën e 1 muaji jetova për 1 vit

  “The Fate of the Furious” është seria e 8 e filmit më të shikuar “Fast & Furious”. Si në 7 seritë e tjera, edhe këtë herë nuk kanë munguar aktorët e mëdhenj si Vin Diesel, Charlize Theron, Jason Statham .. Por përvec tyre, pjesë e “The fate of thë Furious” janë edhe tre aktorët shqiptarë Erand Hoxha, Marko Caka dhe Erigerta Deda. Në një rrëfim ekskluziv për Report Tv, Erigerta Deda tregon eksperiencën e saj në film, prapaskenat , pagesën që ka marrë si dhe synimet për të ardhmen. VIDEO

 • Reportazh, Tirana pas festave
  Viti i Ri i gjen kafenetë plot

  Çdo kush e mbyll vitin e tij kur ndihet gati, kur e gjen veten duke reflektuar për gjithçka ka bërë dhe kur i vendos vetes synime të reja. Megjithatë, ka një datë që festohet nga të gjithë.  VIDEO

 • Krimet që tronditën 2017/Vrasja
  e Cukut dhe masakra e Lushnjes

  2017-a do të njihet si viti kur iu dha fund kultivimit të kanabisit në Shqipëri. Nëpërmjet një strategjie të posaçme qeveria angazhoi të gjitha insitucionet për të parandaluar ardhjen e farës së kanabisit në vendin tonë, por edhe kultivimin e saj. VIDEO

 • Speciale/Basha mes "Çadrës 2"
  dhe synimit për rrëzimin e Ramës

  Janari i fillimvitit 2017 për Partinë Demokratike vazhdoi me kërkesën për një aleancë të re me qytetarët për zgjedhje të lira, që për demokratët nuk mund të ishin të tilla nëse Edi Rama do të vazhdonte të ishte kryeministër. Demokratët kërkonin qeveri teknike, pa caktuar një formulë si do ishte ajo. VIDEO

 • Profesionet që "nuk festojnë"
  Vitin e Ri, si e presin familjarët?

  Nata e ndërrimit të viteve dhe pritja e saj pranë gjirit të familjes apo të shoqërisë është ndër festat që festohen në të gjithë botën. Të gjithë fëmijët, të rinjtë si dhe të moshuarit i gëzohen kësaj feste. 31 dhjetori, është nata që bashkon njerëzit. Mirëpo, ka disa individë të cilët nuk shkëputen nga puna e tyre edhe gjatë kësaj nate.  VIDEO

 • Ja çfarë dhuratash preferojnë
  shqiptarët për festat e fundvitit

  Shqiptarët shprehin një tendencë në ulje për të bërë dhurata në këto ditë festive. Të paktën kështu janë shprehur dhe tregtarët, të cilët thonë se kërkesa ka por blerjet janë të pakta. Ndërsa interesi shprehet më tepër për dhurata të personalizuar artizanale.  VIDEO

 • Festat e fundvitit, qytetarët:
  Preferojmë t’i kalojmë në shtëpi

  Pushimet e bardha për shqiptarët pranë zjarrit të oxhakut të ndonjë resorti duken të jenë të pamundura këtë vit. Këtë gjë e konfirmojnë edhe agjencitë turistike në vend të cilat thonë se kërkesa për udhëtime jashtë vendit është zbehur  VIDEO

 • Pema e Vitit të Ri e Shqipërisë nën
  diktaturë ekspozohet në Bunk'Art

  Ajo që në gjithë botën e krishterë quhet “Pema e Krishtlindjes”, në Shqipëri është quajtur gjatë 45 viteve të komunizmit “Pema e Vitit të Ri”. Kjo pemë është ekspozuar në Bunk'Art 1 dhe Bunk'Art 2. Megjithëse shumë historianë mendojnë se ka origjinë pagane, bredhi i zbukuruar si për festë konsiderohej si një simbol fetar e kështu diktatori Enver Hoxha kishte urdhëruar ta quanin ndryshe. VIDEO  FOTO

 • 56 vite i verbër, Drita e vetme
  për 76 vjeçarin: Fizarmonika 

  76 vjeçari, Riza Shasho ka parë vetëm gjatë 20 viteve të jetës. Më pas ai humbi shikimin në ushtri. Më 25 qershor 1963 u plagos me minë teksa bënte strehime, dhe dritë për të u bë kujdesi i të ëmës. VIDEO

 • Çmimet në treg në prag të
  festave qytetarët: Janë të larta

  Çmimet e fruta perimeve në tregje nuk kanë pësuar ende rritje, ndërsa tregtarët shprehen se gjatë ditëve të fundit të vitit do të kenë disa fruta e perimeve, të cilat do të kenë çmime pak më të larta se zakonisht.  VIDEO

 • Report Tv në fshatin e gjelave të
  detit, banorët:Na dëmton importi

  Report Tv ka vizituar fshatin Baldushk, të njohur si fshatin e gjelave të detit. Në fundvit ky fshat merr një rëndësi të veçantë pasi konsumatorët zgjedhin të blejnë pikërisht këtu, gjelat e detit.  VIDEO

 • Lot dhe dëshirë për të jetuar!Report
  Tv në shtëpinë e të moshuarve

  SPECIALE/ Report Tv iu bashkua nismës "Të bëjmë sa më shumë njerëz të lumtur" në Shtëpinë e të Moshuarve duke dëgjuar historitë e tyre.  Ky ishte dhe gëzimi më i madh i të moshuarve! Beatriçe Tasho, me flokët e gjata të thinjura dhe me sytë plot mall, ka kaluar 79 vite jo të lehta.  VIDEO

 • 'Pusho,do të të shemb në dru'!
  Zgjimi i një gruaje të dhunuar

  SPECIALE/ Për të zbërthyer më mirë këtë temë, Report Tv sjell një histori të vërtetë mbi përjetimet e një gruaje të dhunuar. Në të gjithë Shqipërinë, vetëm për vitin 2017 janë evidentuar 3460 raste dhune, ku 2468 prej tyre kanë lënë shenja të forta në jetën e grave dhe vajzave.  VIDEO

 • Fëmijët në Tiranë tregojnë 'sekretet'
  e babagjyshit: Është gjumash...!

  SPECIALE/ Të besosh te figura e babagjyshit dhe te dhuratat që ai sjell poshtë pemës është emocioni i parë festiv për fëmijët. Babadimri u mëson fëmijëve të bëhen të mirë, në këtë mënyrë do të shpërblehen. Por si e përshkruajnë fëmijët babagjyshin? A besojnë tek ai? Ku jeton babagjyshi?  VIDEO

 • 27 vjet nga Lëvizja Studentore
  ​çfarë ndodhi natën e 8 dhjetorit?

  Shënohet sot 27 vjetori i lëvizjes studentore, e cila nisi me ngjarjet e natës së 8 dhjetorit 1990, vijoi me shpalljen e pluralizmit politik me 12 dhjetor,  grevën e urisë së studentëve dhe  kulmoi me shembjen e shtatores së Enver Hoxhës, mesditën e 20 shkurtit 1991 VIDEO

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv