10 mënyra për të qëndruar të sigurt nga një epidemi

Gjatë kohës së një epidemie, njerëzit lehtë mund të tremben duke të menduar se sëmurja është e pashmangshme dhe marrin masa drastike për të shpëtuar veten e tyre. Gjëja e rëndësishme është të dëgjoni ato që thonë ekspertët dhe të gjeni atë që burimet e ndryshme bien dakord për t'ju mbajtur të sigurt.

Ja disa mënyra për të mbajtur veten të shëndetshëm gjatë krizës shëndetësore.

Një arsye pse njerëzit kanë tendencë të sëmuren gjatë muajve të dimrit është sepse moti i ftohtë shpesh i detyron ata të rrinë bashkë në hapësira të mbyllura, duke e bërë më të lehtë përhapjen e sëmundjes. Në një rast të tillë, nëse ju ose një i afërmi juaj tashmë po tregon shenja sëmundjeje, shmangni daljen në publik. Në raste më të rënda, njerëzit e sëmurë mund të vendosen nën karantinë ose izolim.

2. Mjekohuni përpara se të shfaqen simptomat.

Për njerëzit që tashmë marrin ilaçe për astmë ose alergji, mund të jetë një ide e mirë të bisedojnë me mjekun e tyre për një plan para-mjekimi, në të cilin ata të trajtojnë simptomat para se të ndodhin, për të ndihmuar në parandalimin e rrezikut të sëmundjes.

Ashtu siç njerëzit duhet të shmangin daljen në publik kur sëmuren, mund të jetë po aq e rëndësishme për njerëzit që aktualisht janë me shëndet të mirë të shmangin kontaktin e ngushtë me njerëzit që tregojnë simptoma të dukshme. Po ashtu, duhet të sanitizoni rregullisht sendet e prekura shpesh në shtëpinë tuaj ose vendin e biznesit, në këtë mënyrë ju mund të shmangni kontaktin indirekt me një person të sëmurë.

Ushqimi mund të përmbajë baktere helmuese që mund të sëmur njerëzit, duke e ngrënë ose thjesht duke e prekur atë. Shumica e ushqimeve, veçanërisht mishi, shpendët, peshqit dhe vezët, duhet të gatuhen siç duhet për të vrarë këtë baktere. Normalisht, ushqimi duhet të gatuhet në rreth 167 ° F (75 ° C) ose më i nxehtë dhe duhet të jetë së paku 140 ° F (60 ° C) kur hahet.

Kafshë të ndryshme mund të mbajnë mikrobe të dëmshme që mund të shkaktojnë një sërë sëmundjesh tek njerëzit. Të njohura si sëmundje zoonotike, ato mund të përhapen me prekje, kafshim apo edhe nëse banoni në të njëjtin ambient me to. Kafshët në fermë, si dhe kafshët e egra, mund të jenë të rrezikshme për njerëzit, veçanërisht gjatë një epidemie. Kur është e mundur, shmangni këto kafshë. Nëse kontakti me ta është i pashmangshëm, është më mirë të lani shpesh duart pasi i prekni ato.

Njerëzit shpeshb kanë zakon të ripërdorimit të së njëjtit peshqir ose rrobave për të shmangur larjet e shpeshta, por kjo nuk është gjithmonë e sigurt. Peshqirët mund të jenë një tokë edukate për mikrobet, veçanërisht kur njerëzit e sëmurë i përdorin ato. Është e rëndësishme që njerëzit të pastrojnë dhe zëvendësojnë peshqirët herë pas here në hapësirat e tyre të jetesës, si në kuzhina apo banjot.

Kur ndiheni mirë, trupi juaj fillon të kërkojë më shumë lëngje se zakonisht, kështu që ju mund të dehidratoheni pa e kuptuar. Pini rreth 8 gota ujë në ditë, ose ushqehuni me ujë, supë, lëng frutash, qumësht ose kafe të hollë. Ju gjithashtu mund t'i shtoni pjeve tuaja kube akulli. Shmangni pijet me sheqer ose kafeinë.

Nëse zona juaj përjeton një epidemi, ju mund të gjeni veten të pa aftë të dilni nga shtëpia juaj. Për t'u përgatitur për këtë, ide e mirë mund të jetë të rezervoni ushqime dhe ujë, për një kohë rreth dy orë. Mundohuni të gjeni të gjeni ushqime që nuk mund të prishen, si sende me kuti dhe ushqime të konservuara, të cilat mund të ruhen lehtësisht. Gjithashtu sigurohuni që të rezervoni letra higjienike, produkte pastrimi, ushqime të lehta, sende sanitare dhe çdo pajisje mjekësore që ju nevojitet, si ilaçet.

Siç u përmend, mikrobet shpesh përhapen me duar. Veshja e dorezave dhe maska ​​kirurgjikale mund të ju ndihmojë, por ju duhet t'i përdorni ato si duhet. Për dorezat, është e rëndësishme të mbani mend që mund të merrni mikrob në duar kur hiqni dorezat, kështu që sigurohuni që të lani rregullisht duart pasi t’i keni hequr. Në fakt, është një ide e mirë të lani duart shpesh sesa të mbani doreza. 

Në përgjithësi, maskat janë të dobishme, por është bërë shumë e zakonshme që njerëzit t'i përdorin ato në mënyrë jo të duhur. Maskat duhet të vishen në të vërtetë nga persona që tashmë kanë shenja sëmundjeje, pra për të shmangur përhapjen e saj, ose nga persona që ndodhen në ambiente në të cilat iu rrezikohet shëndeti. Maskat janë veçantërisht të rëndësishme për punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe njerëzit që kujdesen për të tjerët në hapësira të afërta. Është e rëndësishme që gjatë përdorimit të një maske fytyre filtrin ta mbani nga brenda. Po ashtu, është e rëndësishme që të ndërroni maskat herë pas here, si dhe të pastroni fytyrën dhe duart para dhe pas çdo përdorimi.

b.l./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të pranojnë institucionet shtetërore ulje të pagave si kontribut për situatën e krijuar nga COVID-19?

Komento