10 nëntor, Dita Botërore e Shkencës

10 nëntor, Dita Botërore e Shkencës

Foto ilustruese

Dita Botërore e Shkencës, çdo 10 Nëntor kërkon të tërheqë vëmendjen për rëndësinë e punës shkencore dhe synon të angazhojë publikun e gjerë në çështjet e reja shkencore, si inteligjenca artificiale, energjia e rinovueshme, shëndeti publik etj.

Një qëllim tjetër i Ditës Botërore të Shkencës është të nxjerrë në pah rëndësinë e shkencës për mënyrën se si jetojmë jetën tonë. Ne jemi gjithnjë e më të rrethuar nga teknologjia dhe një nga qëllimet e Ditës Botërore të Shkencës është ta përdorim këtë për të frymëzuar njerëzit të marrin pjesë në aktivitete shkencore.

UNESCO, e sheh gjithashtu si një mundësi për të orientuar komunitetin e gjerë shkencor (përfshirë aktorët qeveritarë) rreth qëllimeve dhe vlerave të përbashkëta, si paqja në botë dhe çrrënjosja e varfërisë. Shpresohet që, duke e harmonizuar shkencën më shumë me qëllimet shoqërore, shkencëtarët do të fuqizohen të punojnë së bashku për të mirën e të gjithëve.

Një nga kontributet më të mëdha të shkencës është reduktimi i dëmit. Megjithëse nuk ka një përcaktim të pranuar botërisht mbi konceptin e “Reduktimit të dëmit”, gjithnjë e më shumë kohët e fundit ky parim po gjen shtrirje në çdo fushë të jetës.

Reduktimi i riskut është jetësor në sektorin e shëndetit publik, këtu përfshihen programet e vaksinimit, të cilat ndihmojnë kontrollin e sëmundjeve të ndryshme në popullatë. Falë vaksinimit, njerëzit ulin rrezikshmërinë e sëmundjes, duke reduktuar në këtë mënyrë dëmin jo vetëm për individin por të gjithë shoqërinë.

Ndërkohë edhe në industrinë e duhanit, pasi për vite me radhë u testuan mundësitë për reduktimin e riskut, u arritën rezultate të cilat sot janë të disponueshme në mbarë botën. Falë shkencës u vlerësua se dëmi më i madh vinte nga tymi, katrani dhe hiri, të cilat janë dhe shkaktarët e mundshëm të sëmundjeve të lidhura me duhanpirjen. Shkencëtarët gjetën dhe mundësitë për reduktimin e tyre.

Alternativat e reja të duhanit pa tym, si cigaret elektronike apo pajisje si IQOS që ngrohin duhanin, eliminojnë totalisht procesin e djegies duke reduktuar deri në 90% substancat e dëmshme.

Reduktimi i riskut edhe në industrinë e duhanit është një strategji e shëndetit publik e bazuar në shkencë, që ul rreziqet shëndetësore për individët dhe për të gjithë shoqërinë lidhur me përdorimin e produkteve të duhanit.

Dita Botërore e Shkencës

E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Planifikuan vjedhje me armë në Lushnjë, arrestohet shoferi i makinës në Elbasan! Në kërkim 2 të tjerët, rrezikuan jetën e policisë kur ia mbathën

Planifikuan vjedhje me armë në Lushnjë, arrestohet shoferi i makinës në Elbasan! Në kërkim 2 të tjerët, rrezikuan jetën e policisë kur ia mbathën