120 minuta dhe 2 penallti, pas Superkupës Inter fiton edhe Kupën! Juventus mbetet thatë, akuza ndaj arbitrave

Kupa e Italisë për këtë sezon është e Interit. Zikaltërit kanë mposhtur në finale 4-2 Juventusin në 120 minuta që rezultuan spektakolare, por ndër të tjera edhe emocionuese. Në ‘Olimpico-n’ e mbushur me 70 mijë tifozë zhbllokoi rezulatin Barrela që në minutën e 7, por me fillimin e pjesës së dytë zikaltërit do kalonin nga parajsa në ferr.

Fillimisht Alex Sandro dhe më pas Vlahovic përmbysën në favor të Juventusit për 3 minuta, duke bërë që tifozët bardhezi të shpërthejnë në festë. Gjithsesi Interi gjeti forcë të reagonte dhe një panallti e fituar nga Martinez u kthye në gol nga Cahanoglu. Finalja më tej do i drejtohej shtesës aty ku Inter fitoi një tjetër penallti, që u kontestua shumë nga Juventus. Perisi u tregua i saktë para se në fund të vuloste shifrat përfundimtare me një perlë brenda zonës.

Në fund ka vend për festë, pasi Kupa është trofeu i dytë që Inter fiton kundër Juventusit pas Superkupës, ndërsa është edhe trofeu i tetë në histori për zikaltërit. Për rrjedhojë si trajneri Inzaghi ashtu dhe presidenti Zganh u shprehën të lumtur, ndërsa shtuan se tani ‘objektivi është edhe fitimi i kampionatit’, aty ku janë në garë me Milanin, që ka 2 pikë më shumë.

Nga ana tjetër një sezon komplet i dështuar për Juventusin dhe Allegrin që mbyllin sezonin me zero trofe. Për më tepër trajneri u ndëshkua me të kuq për shkak se nuk e mbajtën nervat ndaj një zyrtari të Interit.

Ne.k./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Tensione në veri të Kosovës, flasin banorët e Banjskës: Jemi të tmerruar, të na tregojë dikush se çfarë ka ndodhur

Tensione në veri të Kosovës, flasin banorët e Banjskës: Jemi të tmerruar, të na tregojë dikush se çfarë ka ndodhur