13 në pranga për 'luftën' në
Shkodër, kërkohet tifozi i Halilit

13 në pranga për 'luftën' në<br />Shkodër, kërkohet tifozi i Halilit
TIRANE - 13 tifozë të Vllaznisë dhe Tiranës janë arrestuar nga policia e Shkodrës pas dhunës së shkaktuar mbrëmjen e djeshme në stadiumin “Loro Borici” gjatë ndeshjes mes dy ekipeve.

Ndërkaq sipas policisë është shpallur në kërkim edhe një tifoz i Tiranës, 22-vjeçari Maringlen Burreli, i cili dyshohet se ka goditur punonjësit e policisë dhe Presidentin e Tiranës, Refik Halili, ndërsa 41 tifozë të tjerë po ndiqen në gjendje të lirë.

12 të plagosurit nga këto përleshje, mes të cilëve ishin edhe pesë policë sipas burimeve pranë spitalit të Shkodrës ndodhen jashtë rrezikut dhe kanë dalë nga spitali.

Ndërkohe televizioni A1 Report sjell pamjet e stadiumit “Loro Borici” një ditë pas përleshjes së dhunshme mes tifozëve të Tiranës dhe Vllaznisë.

stadiumi loro borici
stadiumi loro borici

Dëmet e shkaktuara nga tifozëritë janë evidente, dhe kthimi i fushës së gjelbërt në një arenë përleshjes, mbi të gjitha nuk ka asnjë lidhje më lojën magjike të futbollit.

Mbrëmjen e djeshme gjatë ndeshjes Vllaznia-Tirana tifozët e të dy klubeve u përleshën ashpër mes tyre duke shkaktuar kaos në stadium. Gjithçka nisi në pjesën e dytë të ndeshjes, ku Tirana pretendoi për një penallti, por arbitri Laver Alla nuk mendoi kështu, duke hasur me revoltimin e Presidentit të Tiranës, Refik Halili.

Kaq ka mjaftuar që i gjithë stadiumi të shndërrohet në një fushë beteje. Presidenti Halili në këtë moment ka tentuar të qetësojë tifozerinë e ekipit të tij, por aksidentalisht ka marrë goditje të fortë në kokë me mjetë të forta, duke i shkaktuar plagë. Mjekët e ekipit të Vllaznisë i dhanë ndihmën e parë, ndërkohë që FNSH ndërhyri për të qetësuar situatën.

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

'Ditën ju punonit në kanale me ujë deri në brez dhe natën, lexonit Kafkën e Volterin, dhe të nesërmen…'/ Refleksionet e ish-të përndjekurit politik

'Ditën ju punonit në kanale me ujë deri në brez dhe natën, lexonit Kafkën e Volterin, dhe të nesërmen…'/ Refleksionet e ish-të përndjekurit politik