20 vjet Shqipëria në Eurovizion! Nga Nishliu te Bushpepa, cilat ishin performancat më të votuara! Dhe “Zjarr e ftohtë” e Luiz Ejllit, 8 këngët që nuk prekën finalen

20 vjet Shqipëria në Eurovizion! Nga Nishliu te Bushpepa, cilat ishin performancat më të votuara! Dhe “Zjarr e ftohtë” e Luiz Ejllit, 8 këngët që nuk prekën finalen

Rona Nishliu, Eugent Bushpepa, Anjeza Shahini gjate Eursong

Prej prezantimit me “The image of You” nga Anjeza Shahini, janë 20 këngët që kanë përfaqësuar Shqipërinë në Eurovizion. Vendi i pestë mbetet padyshim, renditja më e lartë me këngën “Suus” të Rona Nishliut në vitin 2012, ndonëse pikët më të larta janë arritur me performancën e Eugent Bushpepës me “Mall” (184 pikë), në 2018-ën.

Janë 8 këngët që nuk u kualifikuan në këto dy dekada në finale, përjashtuar “Fall from skt” të Arilena Arës, pasi Festivali u anulua për shkak të pandemisë së Covid-19. Njëra prej tyre është edhe “Zjarr e Ftohtë” e Luiz Ejllit në 2006-ën.

7 këngët e tjera që nuk mund të shkonin në finale janë: “Hear my plea” (Aida dhe Frederik Ndoci, 2007); “Feel the pasion” (Aurela Gaçe, 2011); “Identitet” (Adrian Lulgjuraj dhe Bledar Sejko); “One night’s anger” (Hersi Matmuja, 2014); “Fairytale” (Endeda Tarifa, 2016); “Ëorld” (Lindita, 2017); “Sekret” (Ronela Hajati, 2022).

Performancat më të mira të vendit tonë në Eurosong janë:

1.     Rona Nishliu në vitin 2012 me “Suus”, renditet e 5-ta me 146 pikë.

2.     Anjeza Shahini në vitin 2004 me “Image of you”, renditet e 7-ta me 106 pikë

3.     Eugent Bushpepa në vitin 2018 me “Mall”, renditet i 11-ti me 184 pikë

Kënga përfaqësuese e Shqipërisë në këtë ngjarje muzikore përzgjidhet nga Festivali i përvitshëm i Këngës në RTSH.

 

A.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE

Ndarja nga jeta e Giorgio Napolitanos, mesazh ngushëllimi nga Begaj: Shqiptarët do ta kujtojnë gjithmonë për mbështetjen e tij në rrugën drejt BE