Infektimet nga COVID në nivele minimale, ulen rastet aktive në vend! Sërish asnjë humbje jete

Infektimet nga COVID në nivele minimale, ulen rastet aktive në vend! Sërish asnjë humbje jete

Foto ilustruese

TIRANË- Infektimet ditore nga COVID 19 Janë ulur edhe më tej, ku sipas ministrisë së Shëndetësisë gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitiv 28 qytetarë. Ndërkohë vihet re edhe një ulje e testimeve ditore dhe janë kryer vetëm 846 të tilla.   

Edhe këtë të premte, nga të dhënat zyrtare nuk rezulton asnjë viktimë. Në spitalin COVID- 3 ka mbetur i pandryshuar numri i pacienteve të shtruar dhe janë 12 të sëmurë që po marrin trajtim nga të cilët 2 në gjendje më të rënduar. 

Ministria e Shëndetësisë iu bën apel qytetarëve që të vaksinohen.

"Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqendruar.

MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqendruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese.

Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127", thuhet në njoftim.

Statistika (08 Prill 2022) 
Raste të reja ditore           28
Të shëruar në 24 orë        117
Të shtruar në spitale        12
Humbje jete në 24 orë      0
Testime ditore                   846

Testime totale               1,785,191
Raste pozitive                   274,136
Raste të shëruara              270,272
Raste Aktive                            372
Humbje jete                           3,492 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve
Tiranë             216
Vlorë               56
Fier                  39
Elbasan           20
Korçë              16
Berat                13
Durrës              9
Gjirokastër       8
Kukës               2
Shkodër             7
Lezhë                 5

 

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Basha takim me qytetarët në Tiranë, ndan foto me të rinjtë

Basha takim me qytetarët në Tiranë, ndan foto me të rinjtë