28 vite pa Freddie Mercury-in, legjendën e grupit ‘Queen’

Freddie Mercury

Ditën e sotme përkujtohet një nga legjendat e muzikës rock, lideri i grupit ikonik ‘Queen’, Freddie Mercury.

Zëri i tij i paarritshëm dhe prezenca ekstravagante në skenë e këngëtarit i dhanë grupit shkëlqimin në vitet 70-80.

Mercury këndoi për 21 vite me grupin, deri sa ndërroi jetë në moshën 45- vjeçare.

28 vjet më parë, lideri i grupit legjendar britanik, Freddie Mercury, ndërroi jetë një moshën 45 vjeçare.

Koncerti i fundit i “Queen” u mbajt në 9 gusht 1986 në Parkun Knebworth: kjo ishte shfaqja e fundit e Freddie Mercury para 12 mijë spektatorëve.

Në fakt, disa muaj më vonë ai u diagnostikua me SIDA.

Mërkuri e mbajti të fshehur sëmundjen për fansat e tij deri më 22 nëntor 1991, kur publikoi një deklaratë për shtyp duke shpjeguar largimin e tij nga skena.

"Si rezultat i spekulimeve të mëdha të përhapura nga shtypi, unë do të doja të konfirmoja që jam i prekur nga AIDS. Ka ardhur koha që miqtë e mi dhe fansat e mi nga e gjithë bota ta njohin të vërtetën dhe shpresoj se të gjithë, bashkë me mjekët e mi, do të bashkohen me mua, në luftën kundër kësaj sëmundjeje të tmerrshme”, wshtw shprehur ai nw deklaratw.

Vetëm njëzet e katër orë më vonë ai vdiq nga pneumonia e rënduar për shkak të AIDS.

Disa nga këngët e grupit ikonik të viteve 1970-1980, janë “Bohemian Rhapsody”, e shkruar nga Freddie Mercury, “Show must go on”, "Killer Queen", "Somebody to Love", "We Are the Champions".

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket i drejtë vendimi i BE për të mos hapur kufijtë me Shqiperinë pas 1 korrikut?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Covid, Hungaria kundër vendimit të BE-së për hapjen e kufijve për vendet jashtë bllokut prej 27-anëtarësh