30 vite nga rrëzimi i bustit të diktatorit, Basha: Pas 3 dekadash duan të vrasin ëndrrën europiane! Ne do ta ndalim këtë vërshim ogurzi  

30 vite nga rrëzimi i bustit të diktatorit, Basha: Pas 3 dekadash duan të vrasin ëndrrën europiane! Ne do ta ndalim këtë vërshim ogurzi  

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka përkujtuar 30 vjetorin e rrëzimit të bustit të diktatorit Enver Hoxha. Basha shprehet se sot 30 vite më pas simbolet e komunizmit janë rikthyer për të trembur përpjekjen për ta bërë Shqipërinë si gjithë Europa, ndërsa shprehet se shqiptarët duhet ta ndalojnë këtë vërshim ogurzi.

"30 vjet më parë, shqiptarët rrëzuan shtatoren e diktatorit më të pashpirt që ka parë historia jonë, në një akt sublim çlirimi nga idhujtaria e diktaturës. 20 shkurti i vitit 1991 ishte kremtim i shpresës së re dhe ndryshimit që po lindte pas gjysmë shekulli tiranie. Ishte klithma e shqiptarëve të lirë në shpirt që kumboi pa pushim në thirrjet “E duam Shqipërinë si gjithë Europa!”

Për fat të keq, në Shqipërinë tonë edhe 30 vite pas rrëzimit të bustit të diktatorit, simbolet e komunizmit dhe krimeve të atij regjimi janë rikthyer në rrugët dhe sheshet tona, për të trembur përpjekjen tonë tridekadëshe për ta bërë Shqipërinë si gjithë Europa.

Jo vetëm nostalgjikët e viteve të mbrapshta e të zymta të diktaturës, por edhe të tjerë që për të mbajtur me çdo kusht pushtetin imitojnë diktatorin, janë sot kërcënimi më i madh për demokracinë dhe lirinë tonë. Ne do ta ndalim këtë vërshim ogurzi duke e rikthyer Shqipërinë në rrugën e saj europiane. Shqipëria ka nevojë për ekonomi më të fortë, për shëndetësi dhe kujdes më të madh për gjithë qytetarët, por historia jonë e afërt na ka mësuar se asnjëra nga këto nuk mund të arrihet pa garantuar mbi të gjitha lirinë dhe demokracinë për t’u sjellë si një vend europian.

Unë ju garantoj se me vullnetin tim, angazhimin dhe mësimin edhe nga gabimet e së shkuarës do të përpiqem fort që as edhe hijet më të largëta të asaj kohë famëkeqe të mos jenë prezente në ditët tona. 20 shkurti është festa jonë e çlirimit shpirtëror nga damka e turpshme e diktaturës! Le të jetë edhe dita e besëlidhjes për të mos e lejuar kurrë më rikthimin e hijeve të saj mes nesh!", shkruan Basha.


Lajmi kryesor:

Sot 30 vite nga rrëzimi i bustit të diktatorit Enver Hoxha! Basha: Pas 3 dekadash duan të vrasin ëndrrën europiane! Ne do ta ndalim këtë vërshim ogurzi


  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Sulmi terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak

Sulmi terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak