5 apartamente, njësi e garazh brenda vitit/ Petrit Aliaj para Vetingut, i kallëzuar nga ILDKP, lidhje me Balilajt, shpëtoi Dritan Dajtin

Gjyqtari i Apelit të Vlorës, Petrit Aliaj, një emër i njohur i drejtësisë, do të dalë nesër para Komisionit të Vetingut, për t’u njohur me rezultatet e verifikimit për ligjshmërinë e pasurisë, pastërtinë e figurës dhe pastërtinë e figurës. Dosja e gjyqtarit Aliaj do të shqyrtohet nga trupa gjykuese Brunilda Bekteshi, Etleda Çiftja dhe Xhensila Pine. Aliaj bën pjesë në grupin e njerëzve të drejtësisë, të cilët janë kallëzuar nga Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave për fshehje të pasurisë. Më 28 shator të 2015, Ministria e Drejtësisë, bazuar në dosjen e ILDKP, i kërkoi Këshillit të Lartë të Drejtësisë shkarkimin e gjyqtarit. KLD, në mbledhjen e 10 shkurtit të 2017, vendosi rrëzimin e kërkesës, ndërsa dosja e ILDKP është mbyllur nga prokuroria. 

Ndërkaq, duke iu referuar deklaratave të pasurisë, gjyqtari Aliaj, vetëm gjatë vitit 2017, deklaron bashkë me bashkëshorten, 7 pasuri të tjera të paluajtshme. Konkretisht, Petrit Aliaj dhe Kozeta Shahini Aliaj deklarojnë se kanë marrë në pronësi nga një kontratë shkëmbimi me një shoqëri provate, 5 apartamente me sipërfaqe 70.5 m2, 80 m2, 82.3 m2, 89.3 m2 si dhe 91.63 m2. Po ashtu, kanë marrë në pronësi edhe një njësi me sipërfaqe 106.9 m2 si dhe një garazh me sipërfaqe 78.7 m2. Bashkëshortja e gjyqtarit thotë se kompania ka për t’i dhënë edhe njëe apartament tjetër me sipërfaqe 88 m2, tek ish-Policia Bashkiake në Tiranë. Gjyqtari thotë se i ka marrë borxh babait të tij 25 mijë USD si dhe 600 000 lekë vëllait. 

Petrit Aliaj është shkarkuar në vitin 2014 nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë për kryerjen e veprimeve që vijnë në kundërshtim me përmbushjen e rregullt të detyrës. Por, dy vjet më vonë, Gjykata e Lartë e riktheu në detyrë. Ndërkaq, Prokuroria e Krimeve të Rënda, gjatë hetimit pasuror të Klement Balilit, i njohur edhe si ‘Eskobari i Balllanit’, i dënuar me 10 vjet burg për trafik droge, nxori në skenë edhe gjyqtarin Aliaj. Ky i fundit ishte paguar në vitin 2005 me 47 mijë dollarë nga vëllezërit Balili, si konsulent ligjor i tyre. Petrit Aliaj ka ende një llogari të hapur me drejtësinë, pasi ka marrë pjesë edhe në gjyqin, ku pranua kërkesa për gjykim të shkurtuar të Dritan Dajtit, duke e shpëtuar atë automatikisht nga burgimi i përjetshëm. Prokuroria kërkoi pushimin e çështjes, por Gjykata e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar e rrëzoi kërkesën e Prokurorisë së Posaçme.

( Kliko këtu ) Dokumenti i plotë i deklarimit të pasurisë së Petrit Aliajt

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  10 vjet më pas, a është bërë drejtësi për 21 janarin?

Komento

Komente

 • Çingapoku: 04/03/2020 22:43

  Sa paragjykues që jeni, ja se jua them un: një apartament ja ka fal mami, një tjetër babi, një tjetër vjerra dhe një vjehrri , një e kishte vetë. Një shpi në plazh i ra telebingo një pronë tjetër e gjeti te patatinat, 30 ha tokë i gjeti tapinë duke shëtit rrugës. Hë cfarë, nuk ju duket e besueshme? Jua thash që në fillim që jeni mosbesues dhe paragjykues.

  Përgjigju
  • Ledjon: 05/03/2020 17:57

   O vella motres tende gruas apo vajzes tende jw mori? Mos u fshe pas emrafe kot si kurve o bythqyr burr! Ato prona i ka verifikuar shteti po nusen dhe motren dhe vajzen tende shiko kush ta verifikon! Bythqir!

  • Damini: 05/03/2020 08:17

   Po daja nga Australia qe i la hotel me 2 llogari te majme? Aaaa e anashkalove qellimisht çingapok

 • kujtimi: 04/03/2020 20:45

  Po plagosjen me pistolete te nje djali 20 vjecar ne Delvin e ka deklaruar karvanjari i DElvines.Po 30 Ha toke ne Berdenesh ?Ai eshte turpi i drejtesise.

  Përgjigju
 • sapa: 04/03/2020 18:57

  Faktet jane te dokumentuara dhe as qe behet ndonje gje pervec se i thone lere punen.Po si mos ta lere punen ky kur ka siguruar jeten e tij dhe te familjes?po vendimet e tij te gabuara ne kurriz te popullit?genjejeni popullin dele me vetinget tuaja perralla!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Elbasan, përplasjet e tifozëve gjatë derbit Partizani-Tirana, policia nis shoqërimet (VIDEO)