50 mijë euro për vrasjen e Bashaliut, njeriu që dorëzoi pagën, Lorenc Lala, iku në Angli

50 mijë euro për vrasjen e Bashaliut, njeriu që dorëzoi pagën, Lorenc Lala, iku në Angli

Albi Bashaliu

Vrasja e Albi Bashaliut në fshatin Gjocaj të Peqinit, është kryer kundrejt 50 mijë eurove dhe pagesa është dhënë tek Laert Haxhiu nga Lorenc alias Kristian Lala.

Gazetari Elton Qyno, ka mësuar nga burime policore se Lala tashmë është larguar në Angli dhe qëndron prej disa kohë në këtë shtet.

Sipas rrëfimit të bashkëpunëtorit të prokurorisë Artan Tafani, vrasjen e Bashaliut e ka kryer ai së bashku me Lulzim Arapin, Bledar Berberin, Enrico Xhahysën dhe Laert Haxhiun.

Shuma financiare është paguar nga Lala tek Laert Haxhiu i cili më pas ka mobilizuar grupin e tij për të kryer vrasjen.

Tafani, ka pranuar pjesëmarrjen në vrasjen e Bashaliut, duke treguar se këtë krim e ka orkestruar Laert Haxhiu, me financimin e familjes së Ylber Xhahysës, me qëllim hakmarrjen për vrasjen e Ylberit nga Leonard Bashaliu, në vitin 2021.

Në këtë episod kriminal, Tafani ka treguar të gjithë dinamiken e vrasjes, përgatitjen, sigurimin e armëve, momentin e vrasjes e deri tek largimi, duke braktisur makinën në Kavajë.

Por brenda në mjetin e braktisur policia dhe prokuroria e Elbasanit gjetën filtrin e cigares, ku dhe u zbulua profili i ADN-së, që solli më pas identifikimin e njërit për autorëve pjesëmarrës në këtë vrasje, Artan Tafani.

Tafani, u lokalizua në fshatin Savër të Lushnjës dhe u arrestua nga policia operacionale disa ditë më parë.

Për tre ditë me radhë, ai është njohur me faktet dhe akuzat që kishte ngritur prokuroria e Elbasanit, si njëri nga vrasësit e Albi Bashaliut.

Të arrestuarit i është hedhur në tavolinë oferta e bashkëpunimit me prokurorinë, i cili ka pranuar të japë shpjegime për të gjitha krimet që di, në këmbim të garancisë së mbrojtjes fizike të tij dhe familjarëve por edhe një dënimi sa më të butë.

Ai ka pranuar pjesëmarrjen në vrasjen e Bashaliut, duke treguar se këtë krim e ka orkestruar Laert Haxhiu, me financimin e familjes së Ylber Xhahysës dhe Kristian Lala, me qëllim hakmarrjen për vrasjen e Ylberit nga Leonard Bashaliu, në vitin 2021.

Pas kësaj, Tafani tregoi dhe krime të tjera të organizuara nga grupi i Laert Haxhiut.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Karnavalet, rrugët e Shkodrës për tri ditë me parada, kostume e muzikë! 100-vjetori i Sulejman Pitarkës, ‘Rrethimi i vogël’ tek Arkivi! Filmi ‘Batim’ i Mauro Zaçes tek Piramida!

Karnavalet, rrugët e Shkodrës për tri ditë me parada, kostume e muzikë! 100-vjetori i Sulejman Pitarkës, ‘Rrethimi i vogël’ tek Arkivi! Filmi ‘Batim’ i Mauro Zaçes tek Piramida!