6 raste të reja me COVID, numri i të infektuarve nga marsi kalon mbi 1 mijë, 79% u shëruan (VIDEO)

TIRANE-Numri i të infektuarve me COVID në Shqipëri që nga fillimi i muajit mars ka kaluar mbi një mijë. Sot janë shënuar 6 raste të reja duke e çuar numrin në total 1004, por fatmirësisht rreth 79% e të prekurve tashmë janë të shëruar. Në 24 orët e fundit janë 6 raste të reja me COVID, 4 raste janë në Tiranë dhe 2 në Shkodër, kryesisht kontakte të rasteve të mëparshme pozitive, por edhe raste në proces hetimi epidemiologjik.

Situata në spitalin Infektiv paraqitet e qëndrueshme. Aktualisht po trajtohen 16 pacientë, ndërsa 4 prej tyre janë në terapi intensive. Nga fillimi i epidemisë sipas ISHP-së janë kryer mbi 14500 testime molekulare dhe serologjike. Në vendin tonë aktualisht janë 177 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës dhe Krujë. Fatkeqësisht 32 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me Covid19, pavarësisht përpjekjeve të stafit mjekësor.

Sipas ISHP-së kurba epidemike në Shqipëri ka qenë e butë dhe e qëndrueshme. "Hetimi i thelluar epidemiologjik ka treguar luhatje ditore të rasteve në dy javët e fundit" tha Dr. Eugena Tomini nga Instituti i Shëndetit Publik.  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale fton qytetarët të tregohen të kujdesshëm, duke respektuar distancimin fizik dhe higjienen vetjake.

COVID-19 – Statistika (25 Maj 2020)
Testime totale                         14659
Testime molekulare                 13333
Testime serologjike                  1326
Raste pozitive                          1004
Raste të shëruara                    795
Raste Aktive                            177
Humbje jete                              2 (Qarku Tiranë 19, Durrës 6, Fier 3, Vlorë 1, Shkodër 2, Kukës 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive është si vijon:
Tiranë            59
Durrës           53
Krujë             27
Shkodër         12
Berat              10
Kamëz            9
Fier                 4
Elbasan          1
Mirditë            1
Korçë             1

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:08
Dy të infektuar në Shkodër, familjarë të një të rasti pozitiv të djeshëm

Dy rastet e reja në Shkodër gjatë 24 orët e fundit janë raste kontakti të një të infektuari të ri gjatë ditës së djeshme.

Ata janë familjarë të të prekurit, i zbuluar me COVID një ditë më parë.

d.ba./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nëse do t’ju jepej mundësia të jetonit në një vend tjetër, a do të largoheshit nga Shqipëria?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Sekuestrohen mbi 77 mijë franga zvicerane të fshehura në çantën e gruas, pranga dy personave në Morinë