8 ushqimet më të konsumuara në botë...

8 ushqimet më të konsumuara në botë...

Pasta, makarona

Cili është ushqimi juaj i preferuar?

Ndoshta kjo është një pyetje e thjeshtë që bëjnë njerëzit , por ndonjëherë mund të jetë më e ndërlikuar sesa thjesht të thoni të preferuarat tuaja.

Sidoqoftë, të gjithë kanë ushqimin ose ushqimet që i pëlqejnë të marrin të paktën një herë në javë.

Ndoshta është diçka që mendoni se është unike, por mund të mos jetë.

Kur pyeteni se cili është ushqimi më i njohur në botë, mund të mendoni për gjëra të rastësishme si patate të skuqura ose peshku.

Ndërsa të dyja janë ngrënë shumë, të dy në të vërtetë nuk janë më të njohurit në të gjithë botën.

8 ushqimet e mëposhtme janë më të konsumuarit në të gjithë botën.

Makarona


Mund të pyesni shumicën e amerikanëve dhe është e sigurt  që shumica e tyre hanë makarona edhe kur i nënshtrohen një diete të rreptë.

Ato njihen si një ushqim kryesor italian që ka arritur popullaritetin në mbarë botën dhe ka pushtuar kontinentet e tjera si Azia dhe Amerika.

Edhe pse mund të mos jetë një ushqim kryesor në kontinentet e tjera, makaronat pëlqehen për një drekë apo darkë të shkëlqyer.

 Makaronat i referohen çdo gjëje të bërë nga mielli, mielli i grurit apo i misrit.

 Llojet e gatimit të makaronave vijnë gjithashtu në metoda dhe përbërës të larmishëm në përzierje.

Oriz

Nuk është një surprizë që shumica e vendeve aziatike kanë orizin si ushqimin kryesor të tyre.

Rajone të tilla si Kina, India, Indonezia, Singapori dhe Malajzia e preferojnë më shumë.

Të gjitha këto njihen gjerësisht për gamën e tyre të gjerë të gatimit të orizit, nga orizi i thjeshtë deri në lloje të tjera gatimesh.

Vendet bujqësore zotërojnë disa nga fushat më të mëdha të orizit në botë.

Sot, orizi kaf dhe orizi i zi tregtohen në shoqërinë perëndimore për shkak të përfitimeve të tij të shumta për shëndetin.

Japonezët përdorin orizin ngjitës për të bërë shijen e tyre autentike dhe për disa aziatikë, orizi është zgjedhja alternative e ushqimit të tyre kryesor.

Pica

Pavarësisht se si e hani picën tuaj, ky ushqim është një nga pjatat më të përdorura në botë.

Një ushqim nga Italia, pica në të vërtetë mund të hahet për çdo vakt.

Llojet janë të larmishëm për sa i përket përbërësve dhe është një nga ushqimet më të modifikuara në botë.

13% e amerikanëve hanë pica çdo ditë, për të mos përmendur vendet e tjera jashtë shteteve që kanë bërë pica si snack-un tyre.

Nga Calzone në Neapolitan, pica është po aq e famshme sa akullorja në radhën e ëmbëlsirave. Përfundohet se amerikanët konsumojnë mesatarisht vetëm 300 në ditë.

 Pica dikur ishte një pjatë mbretërore që shërbehej vetëm gjatë rasteve zyrtare.

Mund ta hani me manaferra ose thjesht me kërpudha dhe proshutë dhe djathë.

Me të vërtetë, ju mund ta hani me çdo gjë, edhe pa salcën e domates.

Lehtësia dhe shpërndarja e shpejtë mund të jetë arsyeja pse pica fitoi popullaritet si një anije rakete në hapësirë.

Pula

Që nga supa e deri tek sanduiçet e pulave,  njerëzit konsumojnë mbi të gjitha shpendët e mundshëm.

Mund të bëni gjithçka me të, duke e bërë atë një ushqim universal që mund të konsumohet në çdo kohë.

Ndërsa njerëzit filluan të shqetësoheshin më shumë për shëndetin e tyre, mishi i pulës në të vërtetë filloi të merrte tryezën e ngrënies.

Gjatë pesëmbëdhjetë viteve vtë fundit, konsumi i pulave u rrit.

Mishi i pulës është në vendin e parë në listën e mishit të preferuar, madje edhe para viçit.

Nuk është e sigurt nëse mishi i pulës është më i shijshëm apo është thjesht se mishi i pulës është më pak i kushtueshëm se sa vici.

Mund ta gatuani edhe për çdo vakt.

Për më tepër, mishi i pulës është më i shëndetshëm se sa mishi i kuq.

Si një mundësi më e mirë nga perspektiva e shëndetit dhe financave, njerëzit drejtohen tek mishi i pulës për ushqime të ndryshme dhe blejnë shumë nga dyqanet lokale.

Vezë

Si një produkt i pulës, për të cilin nuk do ta dimë kurrë erdhi i pari apo i dyti, veza është ushqimi  një ndër më të popullarizuarit.

Ideja për të bërë një vezë të thjeshtë të fërguar për mëngjes është ajo që e bën atë shumë të famshme.

Nga lindja në perëndim, njerëzit përdorin vezë si përbërësit e tyre ushqimorë për pjatat e shumta. Për të mos përmendur, është një përbërës popullor për pjekje për gjëra të tilla si torta dhe pjekjet. Për shkak të përdorimit të gjerë të vezëve, plus përfitimet që ofron, veza renditet si një nga ushqimet më të dobishme për shëndetin tuaj.

Ka njerëz që kanë alergji ndaj vezëve, por pavarësisht kësaj, veza ka arritur të ruajë popullaritetin e saj tek njerëzit.

Spinaqi

Është pak e çuditshme qe spinaqi është pjesë e listës.

Duke marrë parasysh se ne jemi shumë larg nga koha e përdorimit të Popey Marinari për super-fuqi. Sidoqoftë, Popeye u përdor si një burim për të ndihmuar në shitjen e spinaqit për shkak të faktit se ai do ta përdorte atë për t'u bërë i madh dhe i fortë.

Kjo i bëri fëmijët që në moshë të vogël të  besonin se kishin nevojë për të që të rriteshin të shëndetshëm.

Spinaqi mund të shtojë shumë përfitime shëndetësore dhe përmban vitamina të ndryshme.

Për më tepër, kjo perime e gjithanshme mund të përzihet me përbërës të tjerë për mbushjen e picave, mbushjen e byrekut ose thjesht të kavardisur në tigan me qepë.

Shumë receta gjithashtu inkurajojnë përdorimin e spinaqit për të zëvendësuar përbërës të tjerë vegjetikë në listë.

Gjithashtu, për shkak të aftësisë për ta rritur atë në vende të ndryshme, mund të gjeni spinaq në të gjithë botën.

Kjo e bën aksesin shumë më të lehtë dhe kështu, e bën atë një ushqim popullor për t’u konsumuar.

Akullorja

Akullorja është ëmbëlsira që duam më shumë siç duket.

Që nga fëmijëria deri në moshën madhore, kush është ai që nuk e pëlqen një lugë akulloreje?

Sidoqoftë, nuk janë vetëm amerikanët ata që konsumojnë këtë ushqim të shkëlqyer.

Akullorja është ëmbëlsira më e njohur në botë dhe shumë qendra ofrojnë trajtimin e ëmbël në shije dhe stile të ndryshme.

Megjithë historinë e paqartë, tendenca e akullores së shëndetshme ka marrë përsipër edhe lloje të tjera të ushqimeve.

Është gjithashtu një ëmbëlsirë e lirë, ndryshe nga tiramisu apo tortat.

Natyra e ftohtë e akullores është ajo që e bën atë një artikull të shitur më të nxehtin e verës, kudo në botë.

 Çdo vend ka karakterin e vet unik të modifikimeve të akullores.

Vetëm italianët kanë marrë një akullore shumë të ëmbël që e quajnë Gelato.

Trendi në Itali me llojin e tyre të akullores u bë shumë i njohur, duke e bërë kështu një artikull të shitur në të gjithë botën.

Versione të kësaj njihen gjithashtu si Ice Ice Italian.

Ushqimi kinez

Ushqimi kinez është në shumë lloje dhe i njohur jo vetëm në vendet aziatike por edhe në Amerikë.

Ushqimi japonez është në këtë kategori, por kinezët duket se janë më të aftë.

Ju mund të gjeni elemente ushqimesh kineze në tregjet e të gjithë botës.

Kjo nuk është një surprizë pasi popullata kineze tejkalon më shumë çdo etni tjetër kur bëhet fjalë për emigrantët.

 Ju mund të gjeni një qytet kinez pothuajse kudo në botë, madje edhe në një vend jo-kinez si Anglia! Nisur nga ky fakt, ushqimi bëhet një kulturë që çdo imigrant sjell në destinacionin e tyre.

Kështu, ushqimi është rritur në mënyrë masive në të gjithë botën dhe tani është diçka që çdo vend i zhvilluar ka perreth.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS