A duhet të njihen ligjërisht martesat e së njëjtës gjini? Ja si u votua në sondazhin e Shqiptarja.com

A duhet të njihen ligjërisht martesat e së njëjtës gjini? Ja si u votua në sondazhin e Shqiptarja.com

Foto nga ceremonia e Albës dhe Edlirës

Pas ceremonisë simbolike, ku Edlira Mara dhe Alba Ahmetaj, çifti i së njëjtës gjini, kurorëzuan dashurinë e tyre të veshura me fustan nusërie, Shqiptarja.com pyeti lexuesit përmes një sondazhi nëse martesat brenda së njëjtës gjini duhet të njihen ligjërisht.

‘A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?’, ishte kjo pyetja drejtuar lexuesve. Për rreth tre ditë, 86.1% e qytetarëve që kanë votuar thonë se nuk duhet të njihen ligjërisht martesat e së njëjtës gjini.

Nga ana tjetër, 10.3% e votuesve thonë se duhet të njihen ligjërisht, ndërsa 3.6% janë përgjigjur nuk e di. Në total në sondazh kanë votuar 7571 persona.

Theksojmë që votat totale janë unike dhe ju mund të vazhdoni të votoni sërish. Kliko KËTU për të votuar.

Rezultatet e sondazhit deri më 22 maj, ora 08:30

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 23/05/2024 00:43

  Rezultatet e sontazhit tani per tani ,duke marre parasysh mendesine shqiptare, jane te pritshme,por kohet po ndryshonjne.U desh nje dekret mbreti qe te ndalohej ferexheja e prape pati rezistence.Ne kohen e Xhaxhit nuk shikoje nje puthje ne filma e kur ndonje cift guxonte e puthej ne rruge,te moshuarit i shikonin sikur kishin dale lakuriq,e sot nuk eshte me tabu.Si mendoni,se do te arriheshin te ndaloheshin ne ate mase qe u ndaluan tek ne minifundet,basetat,pantallonat e gjera ne fund e floket e gjate te meshkujt,apo muzika moderne sikur te mos ishte mendesia e kohes ne mes.Te gjitha vendet e lindjes komuniste kaluan nje fare ndalimi,apo kufizimi per ceshtje te ndryshme,por askund ne ekstrem si tek ne(perjashtim ben ndoshta Kina,por ata jane komplet ne kontinent e kulture tjeter).Pa mendesine qe mbartim,keto ndalime me urdher partie nuk do te ishin kaq te suksesshmeTek ne paragjykohet cdo gje dhe cdo gje shikohet me kendveshtrim tradicionalist,te themi percaktimin me te bute e sidomos me keto 32 vjet te njefare rilindje fetare qe gjithashtu ka nje fare ndikimi,por e verteta,ndryshimet dhe e ardhmja nuk ndalen.Do te ishte mire t'a arkivonit kete rezultat sontazhi dhe t'a rishikoni prape pas 50-100 vjetesh dhe te ribehet nje tjeter atehere.Eshte nje rast interesant per t'u studiuar nga shkencat perkatese per evolimin e nje mendesie,apo kulture.

  Përgjigju
 • Shkodrani zotni: 22/05/2024 12:38

  Per mendimin tim duhet te lejohet per shkak te te drejtave te njeriut. Martesa eshte automatikisht Familje. Nje njeri nuk quhet kurre familje, por quhet person,sepse Familja perbehet nga dy ose me shume persona. Kur dy persona paraqiten ne zyren e gjendjes civile per t'u martuar, punonjesi i zyres se gjendjes civile pasi verifikon moshen qe duhet te jete mbi 18 vjeç,eshte i detyruar qe t'i pyes te dy personat, a kane deshire qe te martohen. Kjo ka ndodhur edhe kur jam martuar une me gruan time, ose kur jane martuar prinderit e mi. Pra as punonjesi i zyres se gjendjes civile dhe askush ne kete bote nuk ka te drejte te pyese me ke deshironi te martoheni ose me ke deshironi te krijoni Familje. Çdo njeri ne kete bote ka te drejte qe te krijoje familjen e tij me ke deshiron vet ai ose ajo.

  Përgjigju
 • xhemal: 22/05/2024 10:02

  Te martohen te gezojne e rrojne ne paqe e harmoni...askujt nuk i bejne keq,as shoqerise,fese,Parise,qeverise,opinionisteve,moralisteve,besimtareve,idhtareve,sherrxhinjve,samarxhinjve..bejne jeten e tyre,nuk prekin lirine e askujt,nuk prishin asnje lloj familje,,ata(ato)Kane lindur ashtu Sic Jane nuk ndryshojne se keshtu e do opinioni,morali,educata me demek hyjore...njerezimi Ka ekzistuar para moralità,fese,besimeve

  Përgjigju
  • adi: 22/05/2024 10:33

   shpresoj te ishte sarkazem... ore JO NUK DUHET TE JETE PIKE. kushdo qe ka then PO meriton te futet ne burg. per mua keto ti varnin mes qytetit pak e kane. hajde tani rrit femije, 2 goca madje, me 2 nena. futja kot se di dmth i bejne keq njerezimit po he po ti je injorant

 • sevi: 22/05/2024 09:51

  10.1% e votuesve qenka LGBT,shume janë shtuar dhe kjo eshte katastrofe,Zoti o shofte....

  Përgjigju
 • U prish dynjaja për fare: 22/05/2024 09:43

  Të bëjnë çtë duan brenda shtëpisë së tyre, por janë të pa besueshëm për të krijuar familje me fëmijë që i kanë lindur të tjerët! Nuk mund të martohen as në Kishë, as në Bashki dhe as në Xhami, përsa kohë martesa konvencionale që në lashtëdi njihet midis dy gjinive të ndryshme të cilat janë gjenetikisht të afta për riprodhim natyral!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Atentati me 3 të vrarë në Memaliaj, saga e krimeve që pasoi ekzekutimin e Aleksandër Sadikajt e Edmond Papës në 2022

Atentati me 3 të vrarë në Memaliaj, saga e krimeve që pasoi ekzekutimin e Aleksandër Sadikajt e Edmond Papës në 2022