A shkakton futbolli sëmundje mendore?

Foto ilustruese

Shoqata Skoceze e Futbollit i ka ndaluar të miturit nën 12 vjeç që të luajnë futboll.

Sipas BBC, kjo ka ardhur, pasi drejtimi i rregullt i një topi rrit rrezikun e futbollistëve që të zhvillojnë çmenduri dhe të  vdesin nga sëmundja.

Cilat janë provat që ata janë në rrezik?

Një futboll peshon pothuajse gjysmë kilogrami dhe shkencëtarët kanë llogaritur se mund të godasë kokën e një lojtari me shpejtësi deri 128 km/orë.

Kur një top godet në kokë trurin, i cili noton brenda zgavrës së kafkës, kërcehet kundër murit të pasmë të kafkës, duke shkaktuar fryrje.

Një studim i vitit 2018 nga Universiteti i Kolumbisë Britanike zbuloi se nivelet e gjakut të proteinave të lidhura me dëmtimin e qelizave nervore rriten pas drejtimit të topit.

Një kokë e vetme nuk ka gjasa të shkaktojë ndonjë dëm të rëndësishëm, por për një periudhë të zgjatur efekti i kombinuar mund të çojë në probleme.

Në vitin 2002 pas vdekjes së ish-lojtarit të Ëest Brom dhe Anglisë Jeff Astle në moshën 59 vjeç, ku ai u diagnostikua me çmenduri të fillimit të hershëm.

Një rishqyrtim i trurit të tij në vitin 2014 zbuloi se ai kishte vdekur nga encefalopatia traumatike kronike (CTE).

Kjo është një gjendje e trurit që lidhet normalisht me boksin i cili ka qenë i lidhur me humbjen e kujtesës, depresionin dhe çmendurinë.

Një korrespodent vendosi që truri i zotit Astle ishte dëmtuar nga vitet që është marrë me futboll.

Në shkurt të vitit 2017, studiuesit nga University College London (UCL) dhe Universiteti Cardiff publikuan një studim të bazuar në ekzaminimet pas vdekjes së trurit të gjashtë ish-lojtarëve që gjetën shenja të CTE në katër raste.

Pastaj vitin e kaluar, një studim i Universitetit të Glasgoë zbuloi se ish-futbollistët profesionistë kanë tre e gjysmë herë më shumë të ngjarë të vdesin nga çmenduria se sa njerëzit normale.

Sidoqoftë, nuk ka prova përfundimtare që drejtimi i një topi shkakton çmenduri.

Kjo do të kërkojë hulumtim afatgjatë.

Shkaqet e çmendurisë janë komplekse dhe ka të ngjarë që gjendja të shkaktohet nga një kombinim i moshës, stilit të jetës dhe faktorëve gjenetikë.

Trauma fizike në tru është sigurisht një faktor, por një mënyrë jetese jo e shëndetshme, siç është pirja e duhanit, pirja e shumë alkoolit dhe mbipesha janë gjithashtu të njohura si faktorë rreziku.

Të mësosh se si të gjithë këta faktorë mund të futen në lojë është jashtëzakonisht e vështirë.

Shkolla e Higjienës dhe e Mjekësisë Tropikale në Londër (LSHTM), Universiteti Queen Mary i Londrës dhe Instituti i Mjekësisë Profesionale kanë filluar një studim të 300 ish futbollistëve profesionistë.

Plani është që të vendosen ish-lojtarët, të moshës midis 50 dhe 85 vjeç, përmes një serie testimesh të dizajnuara për të vlerësuar aftësitë e tyre fizike dhe njohëse.

Të dhënat do të mblidhen gjithashtu mbi karrierën e lojtarëve në lojë dhe faktorët e stilit të jetesës.

Kjo do të lejojë krahasimet midis mbrojtësve, mbrojtësve të qendrës e lojtarëve të tjerë që priren të kryesojnë topin më rrallë.

Rezultatet e testit do të krahasohen me ato të një studimi të përgjithshëm të popullatës të njohur si Grupi i Lindjes në vitin 1946, i cili ka monitoruar procesin e plakjes në një grup të lindur në atë vit.

Studiuesi kryesor Prof Neil Pearce, nga LSHTM, tha: "Ne nuk dimë shumë rreth rreziqeve nga tronditje në futboll, dhe ne nuk dimë pothuajse asgjë në lidhje me efektet afatgjata nga goditja e topit në mënyrë të përsëritur”.

Ky studim do të sigurojë, për herë të parë, prova bindëse të efekteve afatgjata në funksionin njohës nga futbolli profesional.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rritet gjoba për celularin dhe drejtimin e makinës në gjendje të dehur! A jeni dakord me ashpërsimin e Kodit Rrugor?

Komento