Aksidentet me vdekje në Lezhe-Milot! Flasin banorët dhe eksperti rrugor: S'ka mbikalime, ndriçim e sinjalistikë! S'e përballon fluksin

Dy të vdekur dhe 3 të plagosur është bilanci i katër akidenteve të ndodhuranë aksin nacional Lezhë-Milot vetëm gjatë javës së fundit. Aksidentet kanë ndodhur thuajse në të njëjtin vend në zonën e Ishull-Lezhës e cila është mjaft e populluar dhe në të dyja anët ka degëzime të shpeshta.

Zona është e banuar në dy anët e rrugës, por për këmbësorët nuk ka mbikalime. Shqetësim për ta mbetet dhe mungesa e ndriçimit.

“Këto gjëra ndodhin nga pakujdesia e njerëzve në rrugë, e dyta nuk ka hapësirë ndriçimi. Këtu është një zonë ku ka shumë lëvizje ,lidhen dy ishujt dhe duhet të ketë ndriçim. Problem është edhe nënvleftësimi i shoferave dhe kalimtarëve", shprehet një banor.

“Kryëzimi këtu është i rrezikshëm, ky ose duhet të mbyllet, ose duhet bërë një sinjalistikë më e mirë. Ne përditë ndjehemi të kërcënuar prej makinave. Këtu ka shpejtësi marramendëse. Këtu nuk ka asnjë lloj sinjalistike e ndriçimi për mbrojtjen e shoferëve dhe këmbësorëve”, shprehet një drejtues mjeti.

Eksperti rrugor Artur Sulçe në një intervistë për report tv tha se lëvizja në aksin Lezhe-Milot është përtej kapaciteteve të rrugës.

“Kjo rrugë rurale është shumë më e ngarkuar se sa vetë kapaciteti dhe karakteristikat tekniko-gjeometrike që lejojnë këtë rrugë për të mbajtur  këtë lloj ngarkesë të lëvizjes së automjeteve”, tha eksperti rrugor Artur Sulçe.

Rruga është jashtë standardeve pasi mungojnë korsitë e shpejtësisë dhe ngadalësimit, ndërsa mungojnë trekëndëshat që lidhin rrugët dytësore.

"Hyrja dhe dalja nuk është në përputhje qoftë me korsinë e përshpejtimit apo ngadalësimit, që në këto rrugë pothuajse nuk ka korsi nuk ka të tilla dhe një element i rëmdësishmë është që  në disa vende i mungojnë trekëndëshat e dukshmërisë për ata që dalin nga rrugët sekondare për në rrugët kryesore”, shtoi Sulçe.  

Që prej ndërtimit të saj e deri më tani superstrada Lezhë-Milot ka marrë me dhjetëra jetë njerezish, çka e dëshmojnë dhe lulet e lapidaret e vendosura në përkujtim të viktimave në thuajse në çdo kilometër të këtij segmenti.

VIDEO/ Intervista me ekspertin rrugor Artur Sulçe

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • POKO: 30/11/2020 22:30

  Si lajm nuk eshte interesant. Interesant eshte se eksperti ne fjale ka 2 dekade a mos me shume qe flet per kete pune dhe asgje nuk ndryshon.

  Përgjigju
 • vjeshta: 30/11/2020 20:42

  Po ka edhe mirditorë të ramë në fushë! Jo or tëj,shysh or tëj...mu nuk m'ze mashinaor tëjjjjjjj Ajo rrugë në dy krahët ashtë mbushë me rob të trashë

  Përgjigju
  • Ario: 03/12/2020 21:02

   Ti qe edhe me nje rast tragjik si ky nxjerr inatin me mirditoret, je ose islamik fanatik qe i pelqen me i thirr babe perdhunuesit (respekt per muslimanet e shqiperise!), ose je nga ata malesoret e fushes qe kur u vjen miku te dera ju therret ne emer te gruas!

 • Mamiri: 30/11/2020 20:30

  Po pse i beni publicitetet ketij dallaveraxhiu qe per dy aspra nga kompanite i nxjerr fajtorw gjithone viktimat kembesoret

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Meta tregon pse u nda me Monika Kryemadhin: Marrëdhëniet tona u krisën pas djegies së mandateve! Ndjesë fëmijëve e prindëve të mi

Meta tregon pse u nda me Monika Kryemadhin: Marrëdhëniet tona u krisën pas djegies së mandateve! Ndjesë fëmijëve e prindëve të mi