Akuzohet për mashtrim në SHBA, ekstradohet amerikano-kanadezja! Vrau në 1997, ekstradohet nga Mbretëria e Bashkuar drejt Shqipërisë 47-vjeçari

Akuzohet për mashtrim në SHBA, ekstradohet amerikano-kanadezja! Vrau në 1997, ekstradohet nga Mbretëria e Bashkuar drejt Shqipërisë 47-vjeçari

Defrim Iseberi i akuzuar për vrasje

Interpol Tirana  ka ekstraduar drejt SHBA-së  shtetasen amerikano-kanadeze, Lyda Yolanda Harris e cila akuzohet  se ka mashtruar qytetarët në Amerikë.

Lyda Harris ishte arrestuar në vendin tonë në muajin gusht 2021, nga njësia policore speciale “Joint Shield”, në bashkëpunim  me Interpol Tiranën , me qëllim ekstradimi për në SHBA.

Ajo akuzohet për mashtrim nga autoritetet amerikane dhe është ndaluar në Shqipëri vetëm pak para se të largohej në drejtim të Gjermanisë. Sipas hetimeve, Harris është e përfshirë në skemë mashtrimi të qytetarëve, duke i kërkuar vlera monetare me pretendimin se do ndihmonin të afërm të tyre të sëmurë.

Lyda Harris, një shtetase amerikano -kanadeze është arrestuar më 2 gusht  nga Zyra Qendrore Kombëtare Interpol Tirana, në bashkëpunim me Departamentin e Policisë Kriminale dhe me Shërbimin Diplomatik të Sigurisë të ambasadës amerikane.   

Po ashtu është ekstraduar nga Mbretëria e Bashkuar drejt Shqipërisë, 47-vjeçar Defrim Iseberi i shpallur në kërkim ndërkombëtar.

Ky akuzohet nga Gjykata e Apelit Shkodër se në vitin 2016, e ka dënuar me 8 vjet burgim, për veprat penale "Vrasje me paramendim" dhe "Armëmbajtje pa leje".

Defrim Iseberi më datë 16.10.1997, në Kukës, ka vrarë me armë zjarri D. M.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Seferi: 15/11/2021 07:39

    Anglia u prish, qe kur vune kemben qelbesira si puna e ketij zgjyres ketu. Ka qene aq mire si vend, sa nuk mund te krahasohet, deri perpara vitit 1997 na ndihmonin Anglezit me gjithe shpirt. Me vone erdhi llumi, qe kishin shperthyer burgjet, dhe gjithcka mori tatpjeten, shikoni, kontrolloni, se keni plot si ky ne ate vend.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore