Akuzohet se mori 3.7 mln euro për inceneratorin e Elbasanit, Koka del nesër para GJKKO! Vijon të jenë në kërkim 2 të tjerë, në hetim edhe 10 të tjerë

Pas mbërritjes në qelitë e paraburgimit në Tiranë të martën, ish-ministri i Mjedisit Lefter Koka takimin e vetëm e ka pasur me avokatin e tij, Fatmir Brrakën. Lefter Koka u arrestua për llogari të hetimit të SPAK me akuzën se ka përfituar 3.7 milionë euro në mënyrë të paligjshme nga kompanitë koncesionare të inceneratorit të Elbasanit, para që kompanitë i kanë marrë në buxhetin e shtetit.

ReportTv mëson se seanca ku Lefter Koka do të njihet me akuzën zyrtare dhe masën e sigurisë arrest me burg caktuar ndaj tij në mungesë do të mbahet ditën e enjte në ambientet e Gjykatës së Posaçme. Ndërsa ende nuk janë ekzekutuar nga policia dy urdhër arrestet e pa ekzekutuara ende për Klodian Zoton dhe Stela Gugallaj, administratorë të kompanive koncensionare. Ndërkohë që Report Tv mëson se për këtë çështje janë në hetim dhe 10 të tjerë. 

Në vendimin e Gjykatës së Posacme dhënë më 12 dhjetor është vendosur edhe sekuestro preventive ndaj kompanisë “Albtek Energy” e cila fitoi tenderin inceneratorit të Elbasanit dhe kontraktoi për ndërtimin e tij kompaninë “Integrated Technology Services” dhe që sipas SPAK, të dyja kontraktuan kompania të tjera për të bërë punë fiktive. Prokuroria e Posaçme dyshon se pikërisht përmes këtyre kompanive që i ka kaluar në emra të rrethit të tij familjar ka përftituar në mënyrë të paligjshme 3.7 milionë euro ish-ministri i Mjedisit.

Burime nga grupi hetimor dhe Agjencia e Administrimit të aseteve të Sekuestruara dhe Konfiskuara i thanë Report Tv se do të caktohet një administrator shtetëror dhe në menaxhimin e inceneratorit do të përfshihet edhe bashkia Elbasan, në kushtet kur kompanisë i përfundon edhe kontrata koncensionare.

Hetimi i SPAK ndaj procedurave të ndërtimit të inceneratorit të Elbasanit është i dyti nga SPAK, më herët në 2018 ka hetuar Prokuroria e Elbasanit për korrupsion ndaj zyrtarëve të Njësisë Bradashesh në Elbasan, por kjo çështje është pushuar për mungesë provash.

1639562021_12006309844b71c0b8d7ba1cb09fcd6a22257c1.jpg

Avokati Fatmir Braka

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:34
Arrestimi i Lefter Kokës për inceneratorin e Elbasanit, vjen reagimi i parë nga qeveria

"Përgjegjësia është individuale, nuk është kolektive e as politike", kështu u shpreh sot zv.kryeministri Arben Ahmetaj, teksa u pyet në lidhje me arrestimin e ish-ministrit të Mjedisit, Arben Ahmetaj. Ai u pyet pas mbledhjes së qeverisë sot, teksa ky koment i shkurtër i Ahmetaj ky është reagimi i parë që vjen nga qeveria pas arrestimit të kokës një ditë më parë.

SPAK akuzon ish-ministrin e Mjedisit Lefter Koka se ka marrë 3.7 mln euro në mënyrë të paligjshme nga kompania koncesionare e inceneratorit të Elbasanit, para që kompanitë i kanë marrë në buxhetin e shtetit.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • I majti: 15/12/2021 13:56

    Ti o plehre duhet te jepje dorëheqjen direkt dhe te viheshe në dispozicion te hetimeve, te ka ikur ngjyra o hajdut ordiner ti duhet te kalbesh ne burg..

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës