Alban Daci: Zgjedhjet e Himarës provë për Opozitën! 

Alban Daci: Zgjedhjet e Himarës provë për Opozitën! 

Votime

A duhet të vazhdohet me idenë se zgjedhjet lokale nuk janë provë politike dhe nuk janë të rëndësishme? 
A duhet të vazhdohet me idenë e bojkotit të zgjedhjeve lokale?
A duhet të ketë një front opozitar për zgjedhjet në Himarë? 

Ky front duhet të jetë ashtu siç ishte në zgjedhjet e fundit vetëm për pragmatizëm apo edhe me përgjegjësi të rendit kushtetues e të sovranitetit të vendit?
A janë zgjedhjet e Himarës edhe më të rëndësishme se ato politike për shkak të dinamikës që kanë pasur zgjedhjet në vitet e fundit e sidomos ato të fundit? 
A është e gatshme Opozita për këto zgjedhje?

Kush është Opozita sot si nocion? 

A do të ketë të njëjtën strategji dhe qëndrim që pati në zgjedhjet e fundit Opozita për zgjedhjet e Himarës?
A duhet të mbështetet një kandidat që përfaqëson interesat e pakicës, por që ka mbështetjen e Athinës?

Mos ndoshta duhet të mbështetet një kandidat i cili përfaqëson shumicën që janë shqiptarë në Himarë dhe me mbështetje të gjerë politike? 
Rëndësi ka vetëm fitorja edhe kur ka dritë hije siç ishte rasti i fundit të zgjedhjeve apo duhet të jetë prioritet sovraniteti dhe rendi kushtetues? 

Këto janë vetëm disa pyetje elementare pas vendimit tashmë për zgjedhje në fillim të gishtit për Bashkinë e Himarës! 
Një grupim politik që kërkon e dëshiron të jetë faktor politik e për më tepër që aspiron për ndryshime thelbësore të modelit të bërit politik duhet të marr gjithmonë pjesë në zgjedhje me alternativën e saj! Bojkoti nuk është më rruga e duhur për një grupim që kërkon të jetë të alternativë politike! 

Zgjedhjet e Himarës me siguri politikën e kanë trazuar e sidomos spektrin Opozitar! Ndoshta do të jetë një provë humbje që do të bënte domosdoshmërinë për reflektim serioz! 

Forcat Opozitare bashkë ose jo e kanë në dorë që të prishim pushimet verore e ta konsiderojnë betejë të fortë politike garën e Bashkisë së Himarës ose të ikin me pushime duke vazhduar rrugën e bojkotit!

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Gozi: 06/07/2024 09:44

    Opozita është ajo që ndihmohet nga pozita. Pozita mbahet nga opozita që vepron si bufferzone duke mbajt popullin me shpresë e iluzion.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Azgan Haklaj: Sali Berisha nuk është kryetar i PDSH-së

Azgan Haklaj: Sali Berisha nuk është kryetar i PDSH-së