PD kundër ndryshimit të sistemit! Aleanca për Teatrin letër Bashës: Mbaj premtimin që na dhe para 10 muajsh! Hap listat për deputetët

Kreu i PD-së, Lulzim Basha

TIRANË- Në një kohë kur Partia Demokratike ka dalë hapur kundër ndryshimit të sistemit zgjedhor me argumentin se kërkon shumë kohë dhe se duhet të largohet fillimisht 'qeveria Rama', Aleanca për Teatrin i kërkon të mbaj premtimin që kryedemokrati Basha u ka dhënë para 10 muajsh: listat e hapura.

Me anë të një letre dërguar ditën e sotme në adresë të Bashës, Aleanca thekson se kur kanë kaluar 10 muaj nga premtimi i dhënë, konsultimet nuk kanë nisur ende dhe pse afati i përfundimit të Refomës Zgjedhore është drejt fundit (31 maj). 

Aleanca i referohet këtu kontratës të nënshkruar nga Basha dhe artistëve 25 korrik të vitit 2019, ku Basha u premtoi se me ardhjen në pushtet të PD-së do të shfuqizohet ligji për shembjen e Teatrit, se ky i fundit do të shpallet monument kulture dhe ndryshim sistemi. Duke qenë pika e parë ra, pasi Teatri u shemb, nuk është mbajtur as premtimi i dytë.

"I nderuar z. Basha,më 25 korrik 2019, ne, anëtarët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit (AMT), kemi nënshkruar një kontratë me ju, si kryetar i PD dhe Opozitës së Bashkuar. Në paragrafin 5 të kësaj kontrate shkruhet:

“Partia Demokratike angazhohet për një sistem zgjedhor, që u jep mundësi qytetarëve të shprehen për përfaqësuesit e tyre dhe një reformë kushtetuese, që synon rritjen e kontrollit dhe balancës ndërmjet pushteteve apo forcimin e llogaridhënies dhe kontrollit ndaj pushtetit. Diskutimi mbi këtë çështje duhet të bëhet në mënyrë transparente dhe gjithëpërfshirëse, duke përfshirë në hartimin e tyre përfaqësues të të gjitha grupeve të interesit dhe shoqërisë civile.”

Sot mbushen 10 muaj nga nënshkrimi i kësaj kontrate dhe ky konsultim nuk ka nisur ende, ndërsa mbetet më pak se një javë nga afati për miratimin e reformës zgjedhore. Në këto kushte, ne gjykojmë se zgjidhja e vetme është miratimi i sistemit proporcional kombëtar, me lista të hapura, si e vetmja alternativë për ndryshimin e sistemit, pa ndërhyrje në Kushtetutë. Ne kërkojmë gjithashtu hapjen e debatit kombëtar për një Kushtetutë të re, hartimin brenda vitit dhe miratimin me referendum në pranverë 2021", shkruhet në letër.

 

B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A janë të domosdoshme listat e hapura?

Komento

Komente

 • erjola: 25/05/2020 22:21

  wtf po teatri? Apo ishte thjesht nje pretekst. Morracaket Licaj edhe Budinget dashkan vende ne parlament

  Përgjigju
  • Albi_I: 26/05/2020 12:33

   Me listat e hapura do i zgjedhesh ti deputeet, jo kryetari. Cfare flet?!

 • Ora news: 25/05/2020 20:31

  As PD AS PS NUK DUAN LISTAT E HAPURA,,,SEPSE DUAN TE VENE USHTARET E VET NE PARLAMENT,,,NUK DUAN NJEREZ ME INTEGRITET,,DUAN YES-MEN,,,POPULLI TE MOS DALE FARE NE VOTIME DHE VETEM KESHTU ATA DO IKIN VETE...

  Përgjigju
  • Klejs: 25/05/2020 21:51

   Duan kriminele e oligarke qe ti mjelin e ti perdorin. Asnje shqipetar i ndershem nuk pranon te futet ne ate hale parlament.

 • Durresi: 25/05/2020 18:39

  Kjo tregon qe Aleanca per teatrin esht parti e re dhe nuk ka lidhje me teatrin

  Përgjigju
 • Kush?: 25/05/2020 18:32

  Basha do mbaje fjalen po ai nje debil rrenacak vjedhes dhe vrases edhte.

  Përgjigju
 • sifi: 25/05/2020 18:25

  Aleanca e pamvarur per mbrotjen e tallazhit ka marreveshje me PD.Dhe kerkoni tju vije populli mbrapa .Kjo eshte shume himoristike

  Përgjigju
 • Tosi: 25/05/2020 18:08

  Amon kur bejne presion aleanca e spurdhjakeve artiste vellezerit hajdutd Budina , juristja hajdutd Ardiana kalaja qe e ka te shkruar ne balle cfare monstre eshte roja i gerdalles bordello 80 vjecare Neritan Licaj, Xha braho i Nafije i Nafije dybekut te leshitlikes, nuk jeni aq te forte sa te ndryshoni kushtetuten , o mjerane qe jeni bere per meshire, mbeshtetja ndaj bordellos 80 vjecare nga populli eshte 0.01 %.keni marre fund o mjerane me 30, 40 vete neper qytete do beheni vendimmarres o te lajthitur ,,

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Mjeku Spahia harron distancimin fizik, mbledh kryesinë e PD-së në Fier në kulmin e pandemisë