Ambasadorja e SHBA-së në OKB: Jemi në nivelin më të lartë të alarmit përsa i përket krizes ushqimore që po shkakton agresioni rus në Ukrainë

Ambasadorja e SHBA-së në OKB: Jemi në nivelin më të lartë të alarmit përsa i përket krizes ushqimore që po shkakton agresioni rus në Ukrainë

Ambasadorja e SHBA-së në OKB, Linda Thomas-Greenfield, tha se jemi në "nivelin 10" të alarmit mbi bllokadën ruse të porteve të Ukrainës dhe ndikimin e saj në furnizimet globale të ushqimit.

“Mund t'ju them në një shkallë nga një deri në 10, ndoshta jam në nivelin 10 të alarmit. Kjo krizë ka përkeqësuar atë që tashmë është një çështje serioze e pasigurisë ushqimore,” tha ajo.

“Lufta e Ukrainës dhe agresioni i Rusisë në Ukrainë, bllokimi i porteve, bllokimi i grurit ukrainas që të dalë në treg, e ka përkeqësuar këtë situatë dhe e ka bërë atë edhe më të rëndë dhe ndikimi po ndihet në të gjithë botën”, tha Greenfield.

Në lidhje me çështjen e bllokadës dhe faktin që minat ukrainase janë gjithashtu të pranishme në ujërat përgjatë bregut të Detit të Zi së bashku me anijet ruse, ajo tha se besonte se çështja e minave po diskutohej gjithashtu nga Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres si pjesë e përpjekjet e tij për të bindur të dyja palët që të lejojnë furnizimet brenda dhe jashtë.

“Unë e kuptoj se kjo është pjesë e diskutimeve që Sekretari i Përgjithshëm po bën aktualisht dhe një pjesë e tyre është të kuptojë se si të hiqen ato mina dhe të hapet një lagje humanitare që do të lejojë anijet të shkojnë në portet në Detin e Zi”, tha ajo.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky: Faza më e përgjakshme e luftës ka filluar! Vijojnë bombardimet në Luhansk! Mariupol: Nën rrënojat e tetarit qindra trupa të sjellë nga një varr masiv nga rusët


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vritet 38 vjeçari në Katund Sukth! Dy grupe të FNSH-së Tiranë nisen drejt Durrësit (EMRI)

Vritet 38 vjeçari në Katund Sukth! Dy grupe të FNSH-së Tiranë nisen drejt Durrësit (EMRI)