Ambasadorja e SHBA Yuri Kim takon drejtoreshën e SHISH: Me rëndësi bashkëpunimi i fortë SHBA-Shqipëri në sigurinë kombëtare dhe inteligjencë

Ambasadorja e SHBA Yuri Kim takon drejtoreshën e SHISH: Me rëndësi bashkëpunimi i fortë SHBA-Shqipëri në sigurinë kombëtare dhe inteligjencë

Vlora Hyseni dhe Yuri Kim ne ambientet e SHISH

Ambasadorja e SHBA-së ishte sot në zyrat e Shërbimit Informativ Shtetëror për të takuar drejtoreshën Vlora Hyseni për ta ururuar për emërimin e ri dhe për t'i uruar suksese në këtë rol të rëndësishëm.

“Të dy ranë dakord për rëndësinë e bashkëpunimit të fortë SHBA-Shqipëri në sigurinë kombëtare dhe inteligjencën“ shkruhet në një postim në tëitter.

 Ambasadorja Kim shprehu gjithashtu mbështetjen për përpjekjet e reja për të siguruar që Shqipëria të jetë në gjendje të përballojë me efektivitet sfidat.

Vlora Hyseni u dekretua nga presidenti Bajram Begaj në krye të SHISH më 3 prill 2023. Ajo vjen në këtë post pas largimit të Helidon Bendos, pasi  u largua për një trajnim të gjatë në Shtetet e Bashkuara duke dhënë dorëheqjen dhjetorin e kaluar. Hyseni erdhi si propozim i kryeministrit Edi Rama, i cili në argumentet e bëra publike në 17 mars 2023, tha se “është besim plotë se përgatitja e spikatur, eksperienca e krijuar në vite dhe respekti që Hyseni gëzon në komunitetin ndërkombëtar të inteligjencës, përbëjnë një garanci të plotë për reformimin e mëtejshëm të shërbimit inteligjent shqiptar”.

Hyseni ka punuar në Agjencinë Kombëtare të Inteligjencës së Kosovës nga viti 2019, për t’u shkarkuar në mesin e vitit 2021 nga presidentja Osmani.

Në shtator të vitit 2021, Vlora Hyseni u zgjodh të punonte si këshilltare e kryeministrit Edi Rama. 

 

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 08/06/2023 14:38

    Amerika do qe te kete nen kthetrat e saj cdo institucion te vendit dhe pastaj jemi nje vend (demokratik) e mori lumi kete vend vk

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Vëllezërit Veshaj ndajnë foto nga pushimet me partneret, Bora dhe Heidi shihen bashkë (FOTO)

Vëllezërit Veshaj ndajnë foto nga pushimet me partneret, Bora dhe Heidi shihen bashkë (FOTO)