Analiza e PD në Kontrast, Vangjeli: Opozitë pa tingull, Basha kërkon të jetë thjesht boria e timonit të Ramës! Gëshenja: Kemi nevojë për frymë të re

Rikthimi faktik i Lulzim Bashës dhe situatës së mjegullt në Partinë Demokratike, duket se do të ofrojë të njëjtin refren. Kjo ishte e thënë shkurt nga analisti Lorenc Vangjeli në Kontrast. Në një bashkëbisedim me gazetarin e Report Tv, Denis Minga dhe me deputetin e PD-së, Lefter Gështenja, sipas Vangjelit, situata e politikës në Shqipëri do vijojë të jetë problematike, pasi i përngjan një shoë si Big Brotheri, por nëse ky i fundit e ka një fund, politika shqiptare ‘fle’ në të njëjtin shtrat duke manipuluar masën se fati i tyre është i njëjtë me ta.

“Është një histori Big Brother 30 vjeçar por ndryshe nga spektakli, që zgjat një sezon, disa muaj, por që bëhet fjalë për 30 a 40 personazhe që hyjnë e dalin... Këtu bëhet fjalë për 4-5 individë të Big Brotherit tonë politik që luajnë me fatet e njëri-tjetrit dhe shqetësohen me problemet vetjake. Dhe për shkak të krizës që shoqëria në vetvete ka, fati i tyre merret si fati i masës. Dhe deri sa shoqëria të kuptojë që fati tyre është i ndryshëm nga fati i individit, situata do jetë e njëjtë.”- thotë Vangjeli.

Ndërkohë, sipas deputetit Gështenja, PD i duhet një riformatim i madh. Problematika e partisë më të madhe opozitare sipas tij, nuk përkon me realitetin e gjetjes së një kryetari, por të krijimit të një fryme të re që ndjell besim tek qytetarët. Një besim ky, që edhe me zgjedhjet e 14 majit, me lëngimin e madh të Partisë Demokratike, zor se evidentohet. Megjithatë, Gështenja nuk e sheh në muzg partinë e tij. Ai përmendi edhe diskutimet e mbledhjes së grupit, në të cilat sipas tij Basha as nuk u përmend.

 “Basha ka dhënë dorëheqjen, sot PD është në një situatë jonormale. Pra kërkohet një zgjidhje një proces real. Në mbledhjen  e fundit të grupit parlamentar ku diskutuam për pr ligjet, ishte mbledhja e parë që drejtuesi ishte Bardhi, personalisht kam ngritur shqetësimin situatatën e partisë. Kërkova që të mblidhen forumet. Partia sot është e ndarë dhe për këtë kërkova që ne të gjithë të kemi një vendim të pjekur. Basha nuk u diskutua në mbledhje grupi.  

Javën tjetër, do të jenë dy mbledhje. Unë besoj se do të diskutohet gjatë për mënyrën sesi do të zhvillohet procesi për zhvillimet e PD. Sot më shumë se kurrë, do duhet model i ri, frymë e re. Duhet lidership i ri.  Në parim, duhet të ndryshojë koncepti, sot koncepti është pronë e dikujt, por unë s’mendoj kështu.”- tha Gëshenja.

Sa i takon rikthimit të Bashës në skenën politike që në fakt se la kurrë, Vangjeli thotë se rikthimi i tij dëshmon të njëjtin skenar. Analisti shpjegon se përgjigja për rikthimin e tij dhe ecurisë së PD-së, është evidente. Basha kërkon të kthehet në bori, pra kërkon të jetë faktor dhe jo element kyç për mposhtjen e kryeministrit Rama. Përkundrazi, sipas analistit, Basha kërkon të jetë pjesë e timonit të Ramës, por jo me ndonjë rol kyç, por një zhurmë e cila është kthyer në modë në politikën opozitare.

“Rikthimi pa ikje nuk ka ujë që e kapërcen poshtë. Ju e kujtoni që u zgjodh kryetar bashkie në 2011 falë votës së gabuar në kutinë e gabuar. Vota për Bashën ose Berishën është votë në kutinë  e gabuar. Ajo çka pritet të ndodhë ka të bëjë me një moment. Nëse e kthejmë kokën pas për të kuptuar se çdo ndodhë nesër e kemi përgjigjen. PD ndeshej me PSD në 2017, pra në këto 6 vite nuk ka ndryshuar asgjë. Basha mendon mendon të sigurojë qoftë edhe një votë të artë për të zëvendësuar LSI-në e djeshme. Misioni i Bashës është jo të sjellë fitoren, por për t’i dhënë një votë të vetme për ta mbajtur në qeverisje dhe për të qenë pjesë e timonit të tij. Ai do jetë zhurma e gjatë dhe e vazhdueshme, do jetë boria. Basha tenton të jetë boria e nesërme e opinionit. Opozita kambanë pa tingull, Basha do të jetë boria e kambanës që nuk punon.”- tha Vangjeli.

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Nëntë muaj në kërkim të artistëve të ardhshëm, Adela Muçollari: Udhëtuam në 6 qytete, Shkodra qyteti i talenteve! Galaja e 'We are all made of stars 2' në Opera

Nëntë muaj në kërkim të artistëve të ardhshëm, Adela Muçollari: Udhëtuam në 6 qytete, Shkodra qyteti i talenteve! Galaja e 'We are all made of stars 2' në Opera