Anija shqiptare bllokon gomonen
me klandestinë në detin Egje

Anija shqiptare bllokon gomonen<br />me klandestinë në detin Egje
Një anije me rreth 50-60 emigrantë është pikasur nga stafi i forcave detare “Oriku” rreth orës 16:50 të ditës së sotme në detin Egje.  

Sipas njoftimit, emigrantët ishin nisur nga brigjet e Turqisë dhe kishin si destinacion brigjet greke. 

Mësohet se pas diktimit të gomones me kladenstinë, stafi i anijes “Oriku” njoftoi anijen komandë "Braderburg" si dhe anijet e RB turke, greke dhe Frontex.

Pas njoftimit, gomonia është shoqëruar në brigjet e greke ku u njoftuan autoritetet e portit të Kiosit sepse në rajon nuk ka pasur asnjë mjet tjetër pjesë e misionit.

Operacioni përfundoi në 17:30. Ky nuk është rasti i parë, vetëm pak ditë më parë anija “Oriku” ndihmoi në shpëtimin e disa klandestinëve të tjerë në brigjet e detit Egje.

anija korriku

Redaksia Online
(B.K/Shqiptarja.com)

 

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve