POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Anulimi i vizitës së Vuçiçit në zonën e Drenicës, reagon BE

Zëdhënësja e BE-së, Maja Kocijançiç

Bashkimi Evropian ka reaguar në lidhje me vendimin e autoriteteve të Kosovës për të mos i lejuar presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, që të vizitojë fshatin Banjë të komunës së Skenderajt.

Maja Kocijançiç, zëdhënëse e BE-së tha se Bashkimi Evropian shpreh keqardhje për vendimin e autoriteteve të Kosovës.

Kërkojmë nga të gjithë përgjegjësit për rendin që të garantojnë sigurinë dhe kalimet (qarkullimin) e lirë gjatë ditës. Angazhimi i plotë për ruajtjen e paqes dhe sigurisë së njerëzve në Kosovë dhe popullit serb, mençuria dhe qetësia, janë ato që nevojitet tash.

Maja Kocijançiç

Sipas saj, vizita e Vuçiçit ka kaluar qetë me angazhimin e të gjithë akterëve përgjegjës, deri në momentin e bllokimit të rrugës për vizitën në Banjë të Skenderajt./rel


Lajmi kryesor:

Përfundon vizita e presidentit serb në Kosovë, Vuçiç nuk shkel në Drenicë, shqiptarët bllokojnë rrugët (VIDEO)


ke.mu.
Komento

Komente

  • Luigji: 09/09/2018 22:16

    Une e kuptoj nevojen e tolerances por Vucic duhet te beje te qarte nese e viziton Kosoven si shtet te pa varur apo si prone te veten

    Përgjigju