POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Arben Ahmetaj: Sërish notë pozitive për ekonominë shqiptare nga Moody’s dhe Standard and Poor’s

Ministri i Ekonomisë dhe Financave, Arben Ahmetaj

Ministri i Ekonomisë dhe Financave, Arben Ahmetaj në një postim në faqen e tij në rrjetet sociale, në “Facebook”,  ka bërë të ditur se ekonomia shqiptare ka marrë sërish notë pozitive.

Agjensia prestigjioze e vlerësimit Standard and Poor’s jep një tjetër vlerësim pozitiv për ekonominë e Shqipërisë, duke konfirmuar notën “B+”, me perspektivë të qëndrueshme si ekonomike ashtu edhe fiskale për periudhën në vijim.

Ministri i Ekonomisë dhe Financave, Arben Ahmetaj

Po ashtu Ahmetaj thekson se performanca fiskale e vendit është rritur ndjeshëm në vitet e fundit, mbёshtetur nga rritja e qëndrueshme ekonomike.

Agjensia prestigjioze e vlerësimit Standard and Poor’s jep një tjetër vlerësim pozitiv për ekonominë shqiptare, duke konfirmuar notën “B+”, me perspektivë të qëndrueshme si ekonomike ashtu edhe fiskale për periudhën në vijim. Në raportin e publikuar ditën e djeshme, S&P vlerëson se performanca fiskale e vendit është rritur ndjeshëm në vitet e fundit, mbёshtetur nga rritja e qëndrueshme ekonomike dhe nga një kuadёr fiskal i pёrmirёsuar, i cili tanimë e ka vendosur detyrim në ligj kontrollin rigoroz të deficitit dhe uljen e tij, duke vendosur nën kontroll risqet e lidhur me të.

Ecuria e performancës fiskale të Shqipërisë vlerësohet të mbetet pozitive deri në vitin 2021 dhe më e mirë se vendet me renditje të ngjashme, e mbështetur nga pritshmëritë pozitive të rritjes ekonomike dhe kontrollit të financave publike. Në të njëjtën kohë, vlerësohet performanca në rritje e të ardhurave buxhetore, mirë administrimi si rezultat edhe i uljes se informalitetit, kontrolli dhe ulja e shpenzimeve dhe vazhdimi i reformave strukturore nga ana e qeverisë, kryesisht ajo në sistemin e drejtësisë, të cilat pritet të reflektohen në një renditje më të lartë vitin e ardhshëm. 

Postimi i plotë i Arben Ahmetajt në Facebook

Komento

Komente

 • miri: 05/08/2018 06:48

  këto reklama më mirë bejë vetes z'ministër se sa është rritur ekonomoia e di vet populli se sa paguan per taksat e tua që skanë të mbaruar,varfëria dhe s'kamja janë ulur këmbëkryq në çdo vatër shqiptare përveç ju pushtetarëve,që s'keni pasur kurrë krizë.Por ta dini mirë se ushqipi i tepërt villet

  Përgjigju
 • Qytetar: 05/08/2018 00:44

  Xhepi im nuk jep ndonje vleresim te mire te situates

  Përgjigju
  • Elbasani: 05/08/2018 05:25

   Ti je thjesht nje person I pa after per ate post sepse zevendesive nje profesor Keshtu qe normale sdo beje asgje me shume se sa ta prishje ate progres qe u arrit me pare. Me fal per krahasimin por je vetem nje hunde derr...