Arben Ahmetaj zgjidhet zv. President i bordit të guvernatorëve të BERZH

Arben Ahmetaj zgjidhet zv. President i bordit të guvernatorëve të BERZH

Arben Ahmetaj, ministër i Ekonomisë dhe Financave

Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj është zgjedhur zv. President i Bordit të Guvernatorëve të BERZH.

Votimi u zhvillua gjatë punimeve të Takimit Vjetor të Bordit të Guvernatoreve dhe Forumit të Biznesit të BERZH në Jordani.

Takimi vjetor i BERZH kishte në fokus investimet e Bankës në vendet ku operon dhe perspektiva e zgjerimit në rajonin e Afrikës Sub-Sahariane.

Ahmetaj tha se ekonomia shqiptare është në vitin e katërt të përshpejtimit të rritjes me 3.8% dhe se përpjekjet për konsolidim fiskal dhe rritja ekonomike, kanë qenë faktorë përcaktues për krijimin e vendeve të punës dhe uljen e pabarazisë.

Sipas ministrit të financave papunësia tek të rinjtë në Shqipëri është më e ulëta në rajon.

“Ne vleresojmë rolin e BERZH në Shqiperi në një sërë projektesh të rëndesishme në infrastrukturë, energji, në klimën e biznesit dhe financimin në bujqësi. Bypasset e Fierit dhe Vlorës dhe hekurudha Tiranë-Durrës me mbështetjen e BERZH, janë investime tejet të rëndësishme për përmiresimin e infrastrukturës” - tha Ahmetaj.

Ahmetaj mbështeti propozimin e Bordit të Guvernatorëve të BERZH për të eksploruar mundësite e shtrirjes në vende të reja në rajonin e Afrikës Sub-Sahariane.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se vendosja e fashës 800 kWh do të sjellë kursim të energjisë?×

Lajmi i fundit

Uragani Ian godet Kubën! Florida përgatitet për erëra të forta dhe përmbytje

Uragani Ian godet Kubën! Florida përgatitet për erëra të forta dhe përmbytje