Arben Imami: Në PD ndodhi krizë përfaqësimi! Basha me të tijtë manipuluan vendimmarrjen dhe spastruan partinë! E shitën opozitën te pushteti

 

Në fjalën e tij në Kuvendin Kombëtar të Rithemelimit, Arben Imami, nuk ka hezituar të sulmojë Lulzim Bashën, i cili u anashkalua nga ai në zgjedhjet e 2013. Imami u shpreh se Basha dhe mbështetësit e tij manipuluan vendimmarrjen në PD dhe spastruan partinë.

"Një grusht njerëzish kanë pushtuar institucionet dhe vendosin për grabitjen e pronës publike dhe asaj private, kapjen e drejtësisë, blerjen votës dhe shtrembërimin e saj. Ajo që ndodhi dhe në partinë tonë ishte krizë e përfaqësimit. Ish-kryetari e të tjerë manipuluan vendimmarrjen dhe bënë spastrimin e partisë. Zgjedhjet e kontrolluara të manipuluara për kryetarin e partisë në 2017, pas dështimeve të turpshme elektorale dhe shkeljet statutore të tij ishin turp. Është vendimtare mbajtja e palcës së partisë. Rithemelimi nuk është rishpikje, partia nuk ka nevojë të rishpiket, nuk është tërheqje nga antikomunizmi, vlerat e lirisë janë të panegociuara. Liria nuk është vetëm liria e individit, por e drejtë për pjesëmarrje e përfaqësim. Shitja e partisë te socialistët, e opozitës te pushteti, ishte tradhtia më e madhe", tha ai.


Lajmi kryesor:

'Rithemelimi' mbledh Kuvendin! Berisha rrëzohet teksa merr fjalën! Braktiset nga shumica e deputetëve të PD! Ndryshime statutore, më 22 maj zgjidhet kryetari i ri i partisë! Shkarkohet Alibeaj


/KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ketë një Paketë të dytë të Rezistencës Sociale?×

Lajmi i fundit

John

Mero Baze: Përpjekje për të imituar 'bezen e kuqe të 21 janarit', për protestën e 7 korrikut