Argjentinë, sot mbahet raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale

Argjentinë, sot mbahet raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale

Pas 20 vitesh qeverish të qendrës së majtë, Argjentina mund të fillojë një cikël të ri politik nëse mbizotëron kandidati i ekstremit të djathtë dhe anarko-kapitalisti i vetë-përshkruar Havier Milei.  

Argjentinasit dalin përsëri në votime të dielën ndërsa votojnë në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.  Pas 20 vitesh qeverisje të qendrës së majtë, Argjentina mund të fillojë një cikël të ri politik nëse mbizotëron kandidati i ekstremit të djathtë Havier Mileti.

Milei, një ekonomist pa përvojë politike dhe një anarko-kapitalist i vetë-përshkruar, u bën thirrje votuesve që kërkojnë ndryshime drastike politike dhe ekonomike.

Ai përballet me ministrin aktual të Ekonomisë Sergio Massa i cili ka mbajtur poste të ndryshme publike dhe ka qenë kandidat për president në vitin 2015. Ai ka qenë një figurë kryesore në qeverinë e qendrës së majtë të vendit, e cila është në pushtet që nga viti 2019.  

Kundër të gjitha gjasave dhe në kundërshtim me sondazhet e opinionit, Massa fitoi raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale të Argjentinës muajin e kaluar me 36.6% të votave, ndërsa rivali i tij i ekstremit të djathtë siguroi vetëm 30%.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

Kuvendi i Kosovës seancë për Epopenë e UÇK! Kurti: Adem Jashari, emri i lirisë sonë! Osmani: Na takon të shkruajmë kapitullin e ri të shtetit

Kuvendi i Kosovës seancë për Epopenë e UÇK! Kurti: Adem Jashari, emri i lirisë sonë! Osmani: Na takon të shkruajmë kapitullin e ri të shtetit