Arrestimet në bashkinë Lushnje, Murrizi: SPAK të gërmojë, po u hapën letrat u shterojnë listën! Këtu ftohet Luli, teshtin Rama! Ndryshimet në polici, servis gomash

 

Në fjalimin e fundit si deputet, Myslym Murrizi ka bërë akuza të forta. Ndalur te arrestimi i kryebashkiakut të Lushnjes Fatos Tushe dhe zyrtarët e tjerë, Murrizi i ka bërë thirrje SPAK të gërmojë akoma më thellë për tenderat abuzivë, duke thënë se po u hapën letrat këto 2 muaj do të shterojnë listat.

“Ai  që është arrestuar dje si përfitues i tenderave të tyre ka qenë drejtori  prokurimeve të tyre. Atje ku ka lekë këta të hidhen në fyt zihen me fëmijët dhe jo me ne. Me që e nisi nga lushnja e ftoj SPAK, shife sa ka akushtuar shkolla eqrem Shkumbini, tjetra në Divjakë. Shifi shifi, shif tenderin e uniformave të opolicisë. Janë 11 mln euro abuzime, shifoi mirë 580 mln euro të rilindjes urbane, ka bashki që ka filluar ndërtimin e shesheve që kur keni ardhur në pushtet dhe si kanë mbaruar. Shif hipotekën, po u hapën këto letra shteron lista. 1.4 miliardë euro ka tenderuar në 14 vite drejtolri i fonsit shqiptar të zhvillimit sot deputeti juaj i shkodrës. Janë 600 miliarde euro tenderime. E ftoj spak të mos merret vetëm me tenderin e fshatit Bitaj. E sa kryetarë bashkie e ish kryetarë bashkie, drjetora, kanë për të ikur atje ku  e kanë vendin nëse spak do ti ketë duart e lira dhe do të hetojë për prokurimet publike.

Këtu ftohet Luli teshtin Rama, teshtin Rama ftohet Luli, si mund të ndahen këto janë bashkë. Jam krenar që kam votuar kundër herësit të damianit sepse gjykata kushtetuese më dha të drejtë... uroj dhe shpresoj që ky teatër i pështirë neokomunizëm ti ketë ditët e numëruara, kjo falë, dashtë zoti, ngacmimit për mirë të koshiencës së qytetarëve të mos votojnë me stomak por me mend. Të mos votojnë për 1 tas miell. Dashtë zoti që edhe shqiptarët të kthehen nga e mira dhe e mbara. Uroj të bëjnë më të mirën për qytetarët dhe ta lënë këtë teatër sikur zihen me njëri tjetrin. Nga nga institucionet që raportoi sot është pa mandat.  Shpresoj të mos luani më bashkë në këtë sallë”, tha Murrizi.

Murrizi ironizoi ndryshimet e drejtuesve në policinë e shtetit, duke theksuar se nuk ka shkarkime apo emra të rinj por vetëm ndryshime vendesh.

“Gjoja strukturimin e policisë e shoh si gomisteri që u ndërron vendin gomave. Servis gomash të konsumuara. Ikën nga Korça, vjen në Vlorë. Ai i Shkodrës vjen në Lezhë. Është njësoj si ndërrimi i gomave të një hallexhiu që nuk ka lekë me blerë goma të reja. Zoti Hoxha nuk e di pse u sikletosët kaq shumë edhe nga pyetjet që bënë kolegët e tjerë. Fëmijët duhet ta mësojnë mirë historinë ashtu si ka qenë. Meqë me ligj është ngushtuar periudha e krimit të komunizmit.

Nga 45-90 duhet t’u thuhet fëmijëve në shkollë që regjimi komunist ka pushkatuar mbi 6000 shqiptarë sepse nuk kanë qenë dakord me partinë në pushtet. 59 900 shqiptarë janë internuar në kampe. Mbi 7000 burra dhe gra kanë humbur jetën në internim. Pse nuk pati vullnet kjo politikë të ndahej nga komunizmi. Si mund të ndahet kur ata në parlamentin e parë vinin me spaletat e Ramiz Alisë. Shqiptarët mbajnë mend një gjyq të turpshëm ku u dënuan 90 individë të cilët jo për gjenocid por 6 për kafe, 2 për qilima dhe për çarçafë dhe një kovaç. Në vitin 1997 fituan gjyqet dhe i kushtuan shtetit rreth 3.8 mln euro. Me këto lau duart politika. A donin realisht të ndaheshin në periudhën e komunizmit. Ishin njësoj si të prisnin duart e tyre”, u shpreh ai.


Lajmi kryesor:

Mbyllet legjislatura 2017-2021, Ruçi në fjalimin e fundit si politikan, merr lule dhe duartrokitjet e kolegëve: Gjeneratat e tjera do ta bëjnë Shqipërinë më të mirë


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Situata politike në Shqipëri, analisti nga Kosova për Report Tv: Përplasja Berisha-Basha, jashtë vlerave të demokracisë