Arrihet marrëveshja! Guri prehistorik në Mirditë zhvendoset në Muzeun Kombëtar, banorët: Të brengosur, por vepruam drejtë

Guri i gjetur rreth dy javë më parë në Fan të Mirditës ka mbërritur në Muzeun Historik Kombëtar.  Një grup specialistësh dhe përfaqësues të ministrisë së Kulturës kanë bërë të mundur transportimin e tij nga Mirdita drejt Tiranës. Kjo gjë është arritur pas marrëveshjes që Ministria e Kulturës ka arritur me banorët e zonës ku u gjet guri prehistorik.

Në lidhje me këtë akt në një lidhje telefonike për Repor Tv, Frrok Bardhi, banorë i zonës është shprehur se edhe pse me një breng të madhe banorët kanë rënë dakord që guri të zhvendoset në Tiranë, teksa ka shpjeguar edhe disa elementë të kësaj kontrate.

"Kushte atmosferike do të ndikonin. Guri kur është gjetur ka patur krisje. Pasi shkruam një kontratë me ministrin dhe ta takonim do t'i kërkojmë që fshati të shpallet turistik dhe të vihet dorë për relievin që janë mahnitur të gjithë. Edhe pse me breng. Është një zonë fantastike, kur të shohin me sytë  e tyre duhet mbrojtur nga shtetit." ka deklaruar Frrok Bardhi.

Ky zbulimi i rrallë, ka emocionuar së tepërmi banorët e kësaj zone, të cilët fillimisht e kundërshtuan idenë e lëvizjes së gurit nga vendi ku u zbulua, por tashmë duket se gjërat janë ndryshe.

Drejtori i Kulturës në Bashkinë Mirditë Gjergj Marku thotë se zona ku është gjetur guri mbart vlera të jashtëzakonshme historike. Sipas tij, objekti pritet të hapë një dritare të re në historinë e kësaj treve dhe me një vëzhgim të parë ai shprehet se ato mund të jenë pintograme.

/b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Një ditë afat për reformën zgjedhore, a mendoni se palët politike do vendosin në favor të qytetarëve?

Komento

Komente

 • populli: 16/08/2019 21:04

  per mendimin tim aty duhet germuar me shum sepse ajo zone ka nje qutet nen toksor ne fane te mirdites gjate punimeve te rruges kombit esht hap shpella e pellumbave te eger dhe aty jan gjet shume gjera me vlere ne ate koh Lulzim Basha ka qene minister i brendshem ai e di me mire kte histori ose gazetarii i new 24 Hil Gjaci qe ka bere filmimet dhe mos harroni se aty ka dhe nje qytet nen toksor qe quhet qyteti i Batos ne Batrra tek shpella e batos esht hyrja shum rrespekte kto qe shkruaj jan te gjitha te verteta

  Përgjigju
 • Fredi: 16/08/2019 20:21

  Përse duhet te shvendoset nje monument i tillë që qendron aty per mijera vjet? Thjesht të rrethohet si ka bo Anglia per Stonehenge e saj per ta parë turistet. Katnart te shperngulen qe aty ata që kanë ndonje cop tokë aty dhe kaq.

  Përgjigju
  • Vlora2: 17/08/2019 07:12

   Epo kur di dhe ti ç'fare eshte stonehenge, evgjiti qelbur...×

Lajmi i fundit

John

Moti për sot/ Dita nis me vranësira në bregdet, rrebesh në mesditë në të gjithë vendin