Artistja e njohur, Justina Aliaj rikthehet në skenë me teatrin poetik “Mall për vendlindjen”: Jam e surprizuar nga publiku shkodran

Me poezi, nën tingujt e melodisë u pritën spektatorët në teatrin “Migjeni”, aty ku u mbajt teatri poetik "Mall për vendlindjen", me regji te Justina Aliajt. Që nga Mesjeta e deri në ditët tona, poezia shqipe erdhi e gjallë përmes interpretimeve brilante të aktorëve profesionistë shkodranë.

Një udhëtim thelbësor i ndjenjave dhe identitetit tonë kombëtar të ndërthurura me poezi, ku interpretuan Justina Aliaj,  Merita Smaja, Rajmonda Marku, Jozef Shiroka, Simon Shkreli, Astrit Fani, Fritz Selmani.  

Pjesë e teatrit poetik u be edhe Kori Polifonik "Prenkë Jakova" që nën drejtimin e maestro Gjon Shllakut i dha muzikalitet të veçantë kësaj mbrëmje.

Teatri poetik risolli në fokus rëndësinë që ka poezia me forcën e saj shprehëse dhe emocionin drithërues që përcjell.

R.D/E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Rinas, tentoi të ikte drejt Italisë me armë në valixhe, arrestohet Daors Gashi, nga Kosova (EMRI+FOTO)

Rinas, tentoi të ikte drejt Italisë me armë në valixhe, arrestohet Daors Gashi, nga Kosova (EMRI+FOTO)