'As balta, as helmi s'më hedhin poshtë'! Elvana Gjata flet për polemikat mbi festivalin, Arilena Arën dhe anëtaren e jurisë që i dha 2 pikë

Elvana Gjata

TIRANË- Plot një ditë heshtje dhe pastaj foli... Këngëtarja Elvana Gjata ka zgjedhur rrjetet sociale për t'iu përgjigjur polemikave mbi festivalin e fundvitit, për fituesen Arilena Ara dhe Mikaela Mingën, anëtaren e jurisë që e vlerësoi me vetëm dy pikë, duke thënë se kjo nuk mund të ndalojë gjithë dashurinë që mori nga publiku.

Ajo ironizon rezultatin final, duke hedhur sytë nga juria, Elvana thotë se puna e saj nuk e ka hedhur kurrë poshtë 'as balta e helmi, me apo pa porosi', duke veçuar vlerësimin e jurisë europiane.

"Refuzoj te flas ne këto raste, por me duhet ta bej... Arilena... nuk është faji yt dhe te uroj me gjithë zemër vetëm sukses! Dua të falënderoj të gjithë shqiptarët kudo qe ndodhen por dhe fansat e rinj Europiane për dashurinë, mbështetjen qe më keni dhënë që ditën që Me tana doli!

I kam pare te gjitha sondazhet e ju kam pare te këndoni e kërceni këngën me sytë e mi cdo ditë, e ju pashë dhe në sallë me duart lart!
Ju kam dëgjuar kur thërrisni emrin tim plot zjarr ne festivale ne Diaspore dhe ne Prishtine,e dëgjova dhe dje ne Tirane si kurrë me pare ne jetën time! Zemra plot!
Kam punuar fort e do punoj deri sa te kem fryme! Puna s'më ka hedhur poshtë kurrë, as balta e helmi, me apo pa porosi! Faleminderit jurisë europiane për vlerësimin maximal. U gëzova shume!

Dashni më fal as 2 pikëshi Mikaeles s’mundet me ma ndal! Pranojeni jetën. Me tana Gëzojeni jetën. Me tana, Mezi pres projektet e reja", shkruan Elvana.

Postimi i Elvana Gjates

Elvana Gjata ishte përfolur që para nisjes së festivalit si një nga pretendentet kryesore për çmimin e parë. Në fund rezultati ishte një surprizë për të, aq sa zgjodhi të bojkotojë post-festivalin, duke mos dhënë as një prononcim për gazetarët.

m.v./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A do i kërkoni presidentit Meta shpërndarjen e parlamentit?

Komento

Komente

 • Mond: 24/12/2019 19:29

  Anetarja e jurisë, zj Minga eshte muzikologe mos gabohem, dhe Elvana mos çuditet pse i dha dy pikë,gjithë komentet ne shtyp i ka pothuaj kundër, ku e ka parë mbeshtetjen, vetëm ne sallë?Që në fillim këngë diskoje mu duk,megjithatë specialistët i dinë më mirë.

  Përgjigju
 • luli: 24/12/2019 16:14

  elvana mendoj se eshte vepruar drejt ! ti more vlerat qe te takonin dhe besoj qe je koshiente per talentin e arilenes dhe se ajo e meriton eurovisionin dhe kenga e saj eshte me e pershtatshme per eurovision

  Përgjigju
 • Alfons: 24/12/2019 16:02

  Kjo elvana nuk duhej lene fare te kendonte ne kete festival,kengetare pa identitet, kopje e shentuar e jenifer lopez.

  Përgjigju
 • Genti: 24/12/2019 16:00

  Arilena e meritoj vendin e pare, nuk jeni tek kenga magjike qe fitojne me mik e me shok.

  Përgjigju
 • Ne tiron: 24/12/2019 15:25

  Kenge jevgjish. Mire qe nuk shkoi kjo ne eurosong, se do talleshin gjithe shtetet me ne

  Përgjigju
 • grua: 24/12/2019 12:57

  Kan lindur ne kohen ku do zhvillohej festivali i pare ne RTSH. Qe kur fillova ta kuptoj vlerat qe transmetonte ky eveniment tek une e deri me sot , ky ka qene festivali me i dobet qe nga prezentuesja qe nuk ishte gje tjeter veq nje llafazane pa kriter e deri tek 2 pikeshi per Elvanen

  Përgjigju
 • Era: 24/12/2019 12:51

  Nje bravo per ate qe votoi minimum se do ishim bere gazi botes ne Eurovision. Nje kenge e shpifur, turbofolk, tekst banal as per dasme arixhiu nuk ben. Ben edhe pordh a thua asht Dua Lipa a Babe Rexha.

  Përgjigju
 • E**A**: 24/12/2019 11:42

  Mirë bën kur demaskon mediatikisht hajduten, e meriton.

  Përgjigju
 • pa emer: 24/12/2019 11:30

  Elvana ti duhet te jesh e ndergjegjeshme qe kengen nuk e kishe per vend te pare. Une qe po te shkruaj kam mbaruar liceun para 50 vjetesh, kurliceut i thuhej lice, dhe te huje ishte e veshtire duhej talent. Nuk munda qe per arsye biografie te vazhdoj konservatorin, por muziken e njoh mbase me mire se ata qe te duartrokasin ty. Mbase edhe Arilena nuk e kishte per Eurovizion por e kishte me te mire se ty. Per kete te jesh e bindur. Nuk kam asgje ne adresen tende te vleresoj ne disa drejtime, por ne kete kenge absolutisht, madje ishte nen nivel. Kam rezerva edhe per disa kenge te tjera p[or nuk dua te flas se nuk me degjon njeri dhe kam hequr dore, shoh jeten time. Suksese por bindu qe nuk ishte per fituese.

  Përgjigju
  • luli: 24/12/2019 16:16

   jam plotesisht dakort me ju !

  • Beni: 24/12/2019 13:52

   Qfar mendimi keni per kengen e Kanites

 • Muzikant: 24/12/2019 11:19

  Performanca ishte e dobet, zeri ishte skandaloz dhe i pafuqishem. Studio eshte kollaj por ketu e tregove dobesine e zerit dhe paaftesine. Shko rri me bolin pini nei kafe

  Përgjigju
 • Santa Quaranta: 24/12/2019 10:48

  Si çdo gje qe ne Shqiperi eshte false ose e paracaktuar, edhe ky festival paska pasur nje fitues te paracaktuar, Elvanen sepse nuk ka se si te shkaktonte kaq shume polemika humbja e saj!

  Përgjigju
  • BLEDI: 24/12/2019 22:02

   JU QE KOMENTONI A KENI PAR EUROVIZ VITIN E KALUAR KUSH FITOJ IZRAELI TUJ KAKARIS SI PULA KUR VOJ NE KOTEC ELVANA TE PAKTEN E KISHTE MATE BUKUR MUZIKEN SE AJO LOPA E IZRAELIT NE QOFTESE FLASIM PER MUZIK DHE INTERPRETIM PROFESIONALIZEM ISHTE GENC E NADIA TUKICI ME KENGEN JU FLET TIRANA

  • Jola: 24/12/2019 14:12

   Jam plotesish dakort me “ ate pa emer”. Isha ne salke dhe degjova nje sore jo Elvanen qe degjojme ne televizot. Per mua ishte triumfuese Era Rusi.