Gara për drejtimin e Teatrit të Operas dhe Baletit, jo vetëm Gjipali dhe Çela, edhe 4 artistët e tjerë kandidojnë! Primabalerina Adela Muçollari ndër pretendetët

Gara për drejtimin e Teatrit të Operas dhe Baletit, jo vetëm Gjipali dhe Çela, edhe 4 artistët e tjerë kandidojnë! Primabalerina Adela Muçollari ndër pretendetët

Edi Rama, Elva Margariti dhe shpallja

Në pritje të kandidaturave të reja, deri më tani, kanë konfirmuar për “Report tv”  pjesëmarrjen në konkurs, për drejtimin e Teatrit të Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor drejtorja aktuale Zana Çela dhe 4 artistë të tjerë. 

Përpos tenorit të njohur Josif Gjipali që rikandidon pas 6 viteve për kreun e TKOB, garës i shtohen artistët Arben Skënderaj, Kleanthi Gjika, Gëzim Xhaxhaj si dhe Adela Muçollari.

Primabalerina e TKOB Adela Muçollari, është një nga pretendentet kryesore të TKOB, e cila ka prezantuar nje platformë ambicioze dhe moderne për shndërrimin e TKOB në një altar të artit shqiptar gjithëpëtfshirës dhe një laborator për të rinjtë.

Kujtojmë se gara për drejtimin e TKOB u hap në 29 mars, dhe u shty sërish në 19 prill kur ishte parashikuar të mbyllej, për tu dhënë mundësinë artistëve të paraqesin platformat e tyre deri në 6 maj.

Pas shqyrtimit të dosjeve që do të bëhet nga Ministria e Kulturës, fjalën e fundit për miratimin e kreut të ardhshëm të “Operas” do ta ketë kryeministri Edi Rama.

M.Q./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Arbërori: 22/04/2022 12:06

    A edhe këtu do i fut hundët ky i pështirë

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Nis së shpejti! Dalin pamjet e para nga shtëpia e ‘Big Brother Vip Kosova’

Nis së shpejti! Dalin pamjet e para nga shtëpia e ‘Big Brother Vip Kosova’