Askush si Kylian Mbappe në Kupat e Botës, sulmuesi i Francës lë pas Pele dhe Gyula Zsengeller

Askush si Kylian Mbappe në Kupat e Botës, sulmuesi i Francës lë pas Pele dhe Gyula Zsengeller

Mbappe duke festuar golin e 8 në Kupat e Botës

Dopieta e Kylian Mbappe kundër Polonisë e dërgon sulmuesin në kuotën e nëntë golave në Kupat e Botës. Sulmuesi i Francës bëhet lojtari me më shumë gola në Botërorë para se të mbushë 24 vjeç. Mbappe që ende është 23 vjeç ka shënuar 9 gola, duke lënë pas Pele që para moshës 23 vjeçare shënoi 7 gola në kompeticionet e Kupës së Botës. Veç Pele, Mbappe lë pas Gyula Zsengeller (Hungari), James Rodriguez (Kolumbi) dhe Thomas Muller (Gjermani). Në moshën 23 vjeçare Mbappe ka shënuar 9 gola në Kupat e Botës, njësoj sa Messi dhe një më shumë se Cristiano Ronaldo. Në Katar Mbappe ia ka dalë të shënojë 5 gola në 4 ndeshje duke qenë lider i golashënuesve.


Lajmi kryesor:

KATAR 2022/ 4 gola në Francë - Poloni, Mbappe thyen rekordin e Pele dhe dërgon francezët në çerekfinalet e Botërorit! 'Gjelat' takohen me Anglinë (VIDEO)


S.DH/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Zelensky: Një milion e gjysmë adoleshentë të rrezikuar nga depresioni, lufta po shkatërron fëmijërinë

Zelensky: Një milion e gjysmë adoleshentë të rrezikuar nga depresioni, lufta po shkatërron fëmijërinë