Associated Press: Një i dënuar në burgjet shqiptare kandidat për eurodeputet në Greqi

Associated Press: Një i dënuar në burgjet shqiptare kandidat për eurodeputet në Greqi

Fredi Beleri

Lajmi që në listat e partisë greke në pushtet “Demokracia e re” ndodhet edhe një person i dënuar në burgjet shqiptare ka marrë vëmendje në mediat ndërkombëtare. “Associated Press” i ka kushtuar vëmendje rastit të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri që garon tashmë për eurodeputet.

Shkrimi i plotë i Associated Press

Partia konservatore qeverisëse e Greqisë shtoi si kandidat për eurodeputet, një të dënuar nga drejtësia në Shqipëri, pjesë e minoritete grek, duke shtuar tensionin midis dy vendeve.

Fredi Beleri u zgjodh kryebashkiak i qytetit të Himarës vitin e kaluar, por u arrestua me akuza për blerje votash dhe nuk u betua. Më pas ai u dënua me dy vjet burg.

Beleri kishte mohuar akuzat kundër tij dhe qeveria greke e quajti paraburgimin e tij të padrejtë, duke kërcënuar se do të bllokonte përpjekjen e Shqipërisë për t'u anëtarësuar në Bashkimin Evropian.

Partia në pushtet Demokracia e Re bëri njoftimin e papritur të hënën vonë, duke lejuar Belerin të konkurrojë në zgjedhjet që do të zhvillohen midis 6-9 qershorit në 27 vendet anëtare të BE. Grekët pritet të votojnë më 9 qershor.

“Beteja që po bëj nuk është personale. Është një betejë për sundimin e ligjit dhe demokracinë,” shkroi Beleri në Facebook të martën.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Rienergjizimi i PS-së/ Rama zhvillon takimin e dytë me të rinjtë e Akademisë Politike

Rienergjizimi i PS-së/ Rama zhvillon takimin e dytë me të rinjtë e Akademisë Politike