Atentati në Laç, gjenden 2 makina të djegura në Fushë-Milot! Brenda tyre ishin 4 armë zjarri! Ardjan Gjeloshaj pare hetuesve: S'kam konflikte

Dy makina të djeguar Range Rover që dyshohet se u përdorët nga autorët e atentatit të së shtunës në Kurbin u gjetën në Fushë Milot, bashkë me 4 armë automatike. Para hetuesve Ardjan Gjeloshi pretendon se nuk ka asnjë konflikt, megjithatë pista kryesore është ajo e hakmarrjes. 

Pasi qëlluan me breshëri plumbash drejt Ardjan Gjeloshit në Gurëz të Kurbinit, duke e lënë të atë të plagosur dhe u vra ekonomisti i firmës së tij, Selman Mihana, autorët e krimit gjakftohtë dogjën 2 makinat që përdorën në atentat, për të zhdukur çdo provë shkencore e cila mund t’i implikonte në krim. Dy automjetet Range Rover u gjetën të shkrumbuara pranë brigjeve të lumit “Mat” në Fushë Milot, jo shumë larg Rrugës së Kombit. Kjo është gjithçka çfarë ka mbetur aty.

Makinat u pikasën nga banorë të zonës një ditë pas ngjarjes dhe ata sinjalizuan policinë. Brenda tyre ekspertët e kriminalistikës gjetën 4 armë automatike të shkrumbuara totalisht, të cilat janë dërguar në laboratorin e Policisë Shkencore, edhe pse pak shpresa ka për prova. Njëra prej tyre mendohet se u përdor në atentatin që prodhoi një viktimë të pafajshme dhe plagosi shënjestrën. Vendi ku u gjetën makinat e shkrumbuara gjendet rreth 5 km larg vendngjarjes dhe vetëm 1 km larg Rrugës së Kombit, pikë që në vazhdimësi përdoret për të shkrumbuar mbetje të ndryshme. Autorët, me sa duket, kanë gjetur këtë pikë strategjike për t’i humbur vëmendjes së policisë, e cila i pikasi gati me 24 orë vonesë.

Ndërkohë, në deklarimet e tij para hetuesve, Ardjan Gjeloshi ka treguar vetëm dinamikën e ngjarjes, duke mohuar të ketë konflikte me të tjerë, pa ndihmuar në orientimin e hetuesve drejt një piste të qartë hetimi. Në 2 ditë u shoqëruan dhe pyetën një numër i konsiderueshëm personash, të cilët mund të kenë dijeni rreth ngjarjes, por dëshmitë e tyre nuk rezultuan të vlefshme për hetuesit. Pista kryesore e hetimeve është përqendruar te hasmëria, e cila lidhet me një ngjarje të vitit 2002 ku mbeti e vrarë një grua dhe u plagos një efektiv policie.

Të dyshuar për krimin kanë qenë Gjeloshi me të vëllain. Hetuesit dyshojnë që autorët të jenë me pagesë dhe të ardhur nga zona e Krujës para atentatit. Lëvizjet e tyre u filmuar nga kamerat e sigurisë në zonë, por nuk u identifikuan pasi ishin të maskuar. Atentati me armë zjarri ndodhi rreth orës 7:00 të mëngjesit të së shtunës, sapo shënjestra kishte hyre në biznesin e përpunimit të inerteve në pronësi të tij. Autorët mendohet se kanë vëzhguar të gjitha lëvizjet e tij.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:59
Report Tv sjell pamjet nga vendi ku u dogjën dy ‘Range Rover’ që u përdorën për atentatin ndaj Ardian Gjeloshit në Kurbin! Brenda dhe 4 automatikë

 

Dy automjetet Rang Rover te përdorur nga autoret në atentatin ndaj biznesmenit Ardian Gjeloshi, në Gurez të Kurbinit u gjeten të djegura pranë brigjeve të Lumit Mat në Fushë-Milot. Makinat janë pikasur nga banor te zonës një ditë pas ngjarjes dhe ata sinjalizuan policinë. Hetuesit të cilët kryen veprimet hetimore gjeten dhe 4 arme automatike te shkrumbuara, njëra prej të cilave mendohet të jetë përdorur më ngjarjes. Mbetjet e makinave dhe armeve janë sekuestruar ne cilësinë e provës materiale, ku do ti nënshtrohen ekzaminimeve shkencore me shprese të gjetjes së ndonjë gjurme që mund të ndihmojë në identifikimin e autoreve.

Ndërkohë vendit ku u dogjën makinat  ndodhet rreth 5 km prag vendit te ngjarjes dhe 1 km ne ane te Rrugës se Kombit pranë Lumit Mat në Fushë-Milot te Kurbinit. Kjo pikë përdoret ne vazhdimësi për djegien e mbetjeve të ndryshme dhe autorët duket se kanë gjetur pikërisht këtë vend për tu humbur gjurmë, duke bërë që dhe policia të informohet 1 dite pas ngjarjes për makinat e djegura.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane

Deti i Kuq/ Grupi Houthis sulmojnë një anije amerikane