Auron Tare: Mbyllja e Syrit të Kaltër në këtë sezon nuk është goditje e madhe! Menaxhimi s'duhet të marrë vetëm lekët e biletës

Auron Tare zv. kryetar i Komitetit të pasurive Nënujore në Unesco ka thënë në një lidhje telefonike për Report Tv se ky mbyllja e parkut Kombëtar të Syrit të Kaltër nuk do të dëmtojë imazhin e tij duke qenë se në këtë sezon nuk është shumë i frekuentuar. Tare tha se në Shqipëri duhet një menaxhim profesional dhe rifreskim i planit të turizmit.

"Unë mendoj se kjo hap një debat tjetër mbi ruajtjen e këtyre zonave. Në Butrint turizmi është shumë i lartë. Ka modele në të gjithë botën ku këto vende edhe vizitohen edhe ruajën aspektin e tyre magjik sepse ti nuk do të shkosh në një vend me 2000 veta rreth teje. Është një lloj punë më vete dhe nuk e di nëse këto zona kanë ekipi menaxhimi. Nuk e di çfarë menaxhimi i bëjnë këtyre zonave përveç marrjes së biletës. Gjëra të tilla ndodhin kudo në botë. Po të shkosh në Pragë mund të plagosesh edhe duke hipur në autobus, por për t'i shmangur këto, duhet menaxhim profesional, me guida dhe plan në rast të një ngjarje të papritur. Gjëra të tilla do ndodhin në male apo kanione. Këto gjëra ndodhi. Sa më shumë turistë të ketë në Shqipëri aq më shumë problematika do kemi. Nuk është ndonjë goditje e madhe sepse tani fillon edhe sezoni i dimrit. Të gjithë këto janë çështje të menazhimit sepse turistët duhet të jenë të shoqëruar me gudia që njohin zonën. Sepse po të ndodhë gjithçka duhet të ketë gatishmëri. Plani i menaxhimit duhet rifreskuar. Në Shqipëri nuk ka plane menaxhimi të mirëfillta sepse njerëzit duhet të dinë si të reagojnë", u shpreh Tare.


Lajmi kryesor:

Mbyllet parku i Syrit të Kaltër/ Klosi: Gangrenë e turizmit si menaxhohet, kemi gati plan për vitin 2020 (VIDEO)


m.v./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nga e hëna duhet leje për të dalë nga shtëpia, a është ky një vendim i duhur i qeverisë?