'Babai i radiatorëve', mjeshtri Gramoz Habilaj: Këtu kam gjetur Amerikën, kush do të punojë nuk ka pse emigron

Në Fier e njohin të gjithë, madje e thërrasin "babai i radiatorëve". Është mekaniku Gramoz Habilaj 63 vjeç, i cili punon pa ndalur prej 3 dekadash.

"Kam 30 vite pune dhe përgatis të gjitha llojet e radiatorëve, ky profesion ka një të mirë dhe një të keqe. Të lodh shumë, por në fund kënaqesh kur shikon një rezultat të mirë, merr dhe të ardhura", tha usta Gramozi.

Në servisin e tij të automjeteve në aksin nacional Fier-Tiranë ndodhen me mijëra pjesë që shërbejnë për radiatorët.

"Këtu kam 2000 kapakë të radiatorëve nga e gjithë Republika dhe këtu nuk do ikësh. Po erdhe do gjesh zgjidhje tek Usta Gramozi", tha ai 

Ndryshe nga bizneset e tjera, pandemia nuk ka patur asnjë ndikim në punën e tij.

"Unë i kam zgjidhur se u jap garancinë dhe sot kam të gjitha materialet dhe arrij që sot plastikën e ngjis me plastikë, alumin me alumin, po punova mirë do marr lekë shumë. Kur mbaroj punën i them se po të mora lekët do të jap garanci për 10 vite", tha usta Gramozi.

Amerika për mjeshtër Gramozin është në Shqipëri. Ai asnjëherë nuk e ka parë të nevojshme të emigrojë.

"Sot mund të më japësh Amerikën dhe Kanadanë, unë këtu e realizoj vetë të gjithë Evropën dhe Amerikën, të gjitha i kemi të mirat këtu, po do të punosh", tha ai.

Në servis Gramoz Habilaj ka punësuar disa djem që thotë se i paguan mirë. Është e rëndësishme shprehet 63-vjecari që të rinjtë të marrin një profesion të mirëpaguar.

I.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord nëse Shqipëria të përdori edhe vaksinat ruse e kineze përveç vaksinave perendimore?

Komento

Komente

 • Andi: 21/02/2021 20:28

  Inspektoriati i punes dhe inspektoriati higjenes nuk shkoje tek Gramozi se vdesin ne vend . Eshte per turp te zotit higjena dhe kushtet. Edhe halete e kafsheve jane me te pastra se ambientet ku punone ky. Koha ka evoluar qe te besh nje riparim radiatori duhet testuat edhe kalimi i ujit sa % eshte pas riparimit etj. Ky i teston maksimumi me FRYME po i ka mbetur akoma.

  Përgjigju
 • Alb: 21/02/2021 19:39

  Po gramozi ti ket hallall leket dhe punen e palodhshme qe ben po ne fund ne mes zhulit jeton dhe provincialeve leket pilaf me kos ose ndonje pace ne greshic do i besh.

  Përgjigju
 • Elektrouti: 21/02/2021 19:05

  Edhe parazitet e shoqerise fillojne te bejne moral, jo toka, jo mashtrues, jo vl. Ikni beni nanjo pune e behuni te dobishem per shoqerins, boll parazituat kot

  Përgjigju
 • Bepi: 21/02/2021 18:55

  O njerz nuk punohet ASHTU!!!!!! Ne Amerik nuk te marrin ne pun si punohet ne shqipni o pallosh

  Përgjigju
 • Tirana: 21/02/2021 18:43

  Nje dite me prishet radiatori ne fier dhe vajta tek gramozi ai jo vetem qe e rregulloi po ne fund fare nuk mori as leket dhe me dha edhe kafe se isha nga tirana dhe jabanxhinjt duhen respektuar me tha ,ju qe shkruani jeni legena..bravo gramoz respekte

  Përgjigju
  • [email protected]: 21/02/2021 19:30

   O TIRANA ke harruar që të morri dhe në shtëpi për darkë dhe të nesërmen të dha dhe lek për rrugën e kthimit.

 • Tini: 21/02/2021 18:20

  Per te mbushur xhepat. Helmojme token. Per ca vite do lindin me veshet ne kurriz kalamajt. Futeni ne burg. Cna e jepni si shembull.

  Përgjigju
 • Eri: 21/02/2021 17:35

  Ky sja ka idene fare radiatoreve.i kam dhen nje radiator per te ma riparuar se kishte nje vrime edhe se beri me.u detyriva te blej radiator te ri.ku eshte cop cop vetem reklamen e madhe ka. Mjere ne cfare lajme na servirni.Me keq se komunizem.

  Përgjigju
 • Gorrilla: 21/02/2021 16:44

  Usta apo mjeshtër!..vaji i makinës,klori e kimikatet,nuk hidhen në Terren ?!o Dru me pre,majmunë me bisht!

  Përgjigju
 • Al kapone: 21/02/2021 16:41

  Lavdi punës,në rradhë të parë!..por,në respekt të Ambientit, të Shëndetit personal e të Gjithëve !..normal që Albania është Amerikë kur bo ç'a të duash ,pa kontrolle pa taksa ,pa respektuar asgjë!!!!

  Përgjigju
 • Fier: 21/02/2021 16:34

  Riparim radiatori si ne kohen e monizmit ne menyre primitive

  Përgjigju
 • hako: 21/02/2021 16:30

  E more xhaxha, ti jetoke vetem per te ngrene dhe per me dh...r

  Përgjigju
 • Kurva: 21/02/2021 16:00

  Ato jane produkte kanceroze ky pa maske,o Albanistanez

  Përgjigju
 • Besnik: 21/02/2021 15:51

  çfarë i bëka ambjentit ky!!!!!

  Përgjigju
 • vlora: 21/02/2021 15:35

  si nuk u vjen turp o ca m*t medie jeni ??? po ai esht nje kokre mashtrusit legen muti

  Përgjigju
  • Vlonjati: 21/02/2021 16:31

   Legen edhe mashtrus je ti se mozi eshte artist njeri.. yy rrac m**i

  • livel5: 21/02/2021 15:53

   bukur

 • Lili: 21/02/2021 15:29

  Shume bukur. Ato agjencite per zhvillim ARG apo ARZH cfare quhen, le ta ndihmojne ne rikonstriksioninn e kesaj punishte te ketij mjeshtri te vecante, se e paska si gheto.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Në prill pritet lehtësimi i kufizimit të masave ndaj COVID në Francë