Bardhi kërkesë Nikollës: Anulo votimin e djeshëm, ke shkelur Kushtetutën

Bardhi kërkesë Nikollës: Anulo votimin e djeshëm, ke shkelur Kushtetutën

Gazment Bardhi, foto arkiv

Deputeti i PD-së, Gazment Bardhi i është drejtuar me një kërkesë për të anuluar vendimet e djeshme Kryetares së Parlamentit, Lindita Nikollës sepse sipas tij, janë antikushtetuese.

Sipas Bardhit Kryetarja e Kuvendit ka shkelur rëndë Kushtetutën dhe Rregulloren e Kuvendit, duke konsideruar të miratuar 3 akte me pjesëmarrjen e vetëm 64 deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë në procesin e votimit. Edhe ditën e djeshme, Bardhi i është drejtuar ashpër Lindita Nikollës, ku sipas tij, kryetarja e parlamentit ‘dirigjohet’ nga sms-të e Taulant Ballës.  

“Nga ana ime si deputet, është ngritur në mënyrë të përsëritur mungesa e kuorumit të nevojshëm për vendimmarrje, çka i bënte tre votimet e kryera absolutisht të pavlefshme, mirëpo në injorim të detyrimit kushtetues dhe të Rregullores së Kuvendit, Kryetarja e Kuvendit i ka konsideruar aktet të miratuara. Kjo përbën një shkelje kushtetuese dhe ligjore shumë të rëndë, duke anashkaluar detyrimin e parashikuar nga neni 78 i Kushtetutës dhe neni 55 i Rregullores së Kuvendit.” – shprehet Bardhi në kërkesë. Në rast të kundërt të gjitha aktet e miratuara janë antikushtetuese dhe Kryetari i Kuvendit do të ishte në kushtet e falsifikimit të akteve, duke konsideruar të miratuara, akte që në fakt Kuvendi nuk ka arritur me shumicën e kërkuar ti miratoi.” – shprehet ai në kërkesën e dorëzuar në Kuvend.

Pas akuzës së Bardhit, Nikolla iu përgjigj se në nisje të seancës 74 deputetë kishin konfirmuar prezencën. Kjo u kundërshtua nga Bardhi i cili tha se prezenca e deputetëve duhet të konfirmohet para çdo votimi që bëhet në sallë dhe i kërkoi Nikollës që të mos komunikonte në telefon me Ballën por të respektonte rregulloren.

Kujtojmë se pas tri javësh, Kuvendi zhvilloi dje një seancë normale pas kaosit të krijuar mazhorancë-opozitë lidhur me lajmin e agjentit të përfshirë në akte korruptive, Charles McoGonigal. Gjatë këtyre javëve, PD madje ka paraqitur një kërkesë për përjashtimin e kryetares së kuvendit, Lindita Nikolla pasi sipas tyre mban kah dhe nuk zbaton Kushtetutën dhe rregulloren e Kuvendit. Gjatë seancës së javës së shkuar, me 78 vota pro, 3 kundër dhe 0 abstenim, Kuvendi ka rrëzuar kërkesën e opozitës për shkarkimin nga detyra të kryeparlamentares, Lindita Nikolla.  Kryeparlametarja në një fjalim të gjatë, teksa fliste nga vendi, sepse foltorja vijonte të ishte e bllokuar nga ‘Rithemelimi’, tha se pas kërkesës kishte reflektuar për sjelljen e saj dhe kishte dalë në përfundimin se nuk ka bërë gjë tjetër veç se ka mbrojtur Kushtetutën. Ajo tha se kërkesa e opozitës nuk ishte bazuar mbi fakte, por interpretime, dhe sipas saj, reflektonte hallet e brendshme e partisë, pasi nuk ka një kauzë reale.

Kërkesa e Gazmend Bardhit

Kërkesa e Gazmend Bardhit

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Linda: 24/02/2023 13:14

    Bardhi eshte provokatori i pari dhe vetem i kauzes ne parlament dhe kerkon akoma rremuje.Vetem atij i duhej hequr direkt mandati i deputetit e jo te perjashtoheshin ata te tjeret se ata nuk ben gje tjeter vec se imituan ate.Po sillet sikur kane mare vulen qe tani me Alibeajn por dhe sikur ta marin as nje 1 jave sdo jene te zotet ta mbajn.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Report Tv vëzhgim në 4 gjimnaze të Tiranës, vajzat me bark jashtë dhe pantallona të shkurtra! MAS asnjë raport monitorimi për uniformat në shkollë

Report Tv vëzhgim në 4 gjimnaze të Tiranës, vajzat me bark jashtë dhe pantallona të shkurtra! MAS asnjë raport monitorimi për uniformat në shkollë