Pas letrës publike të Ramës, Basha: Nuk ka dialog por referendum, përballje në çdo qendër e kuti votimi

Nga Durrësi, lideri demokrat Lulzim Basha iu përgjigj ftesës së kryeminstrit Edi Rama për dialog. Basha tha se Edi Rama propozon kapitullim të popullit para krimit më 30 qershor, ndërsa theksoi se do të ketë përballje me çdo qendër votimi.

Basha deklaroi se pranon vetëm një dialog, atë kombëtar ku të vendosë referendumi popullor.


Ai akuzoi kryeministrin se ka kapur të gjitha pushtetet dhe institucionet teksa deklaroi edhe njëherë se largimi i tij do i hapë rrugë zgjidhjes së krizës politike.

Kryedemokrati deklaroi se tashmë nuk ka asnjë hap pas në betejën për kauzën për Shqipërinë si e gjithë Europa, pasi Partia Demokratike sipas tij nuk zgjedh rrugën e pazarit  dhe nuk pranon teatër mbi interesat e shqiptarëve.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:50
Basha: PS është në gjendje kome, beteja jonë do vazhojë deri në fund

1558547508_BASHA2.jpg

Kryedemokrati Lulzim Basha deklaroi se largimi i Edi Ramës do i hapë rrugë zgjidhjes së krizës.

"Largimi i Edi Ramës do i hapë rrugë zgjidhjes së krizës. Fjalën e fundit do e kenë shqiptarët përmes një sistemi kombëtar me lista të hapura. Pse jo edhe presidenti të zgjidhet nga populli. Duhen referendume për gjithçka që kanë të bëjnë me jetën. Vetëm kështu do parandalojmë që makthi më i zi i shqiptarëve jo thjesht të largohen por të mbeten në arkivat e zeza të historisë që të mos dhunohet më kushtetuta. Propozimet tona janë për të gjithë shqiptarët por nuk kemi ende një kundërshtar politik. PS është në koma dhe përfaqëson interesa kriminale. Beteja duhet çuar deri në fund. Dhe për këtë sakrifica që keni bërë deri më sot duhet të vazhdojë. Nuk kam ardhur t'iu premtoj luks, por ne i dimë plagët e ekonomisë", u shpreh Basha.

Ora 19:47
'Uragani' i Bashës në Durrës?! Ja sa mbështetës janë në Pallatin e Sportit

Foto nga takimi i kreut të PD-së Basha në Durrës

1 / 7

Foto nga takimi i kreut të PD-së Basha në Durrës

2 / 7

Foto nga takimi i kreut të PD-së Basha në Durrës

3 / 7

Foto nga takimi i kreut të PD-së Basha në Durrës

4 / 7

Foto nga takimi i kreut të PD-së Basha në Durrës

5 / 7

Foto nga takimi i kreut të PD-së Basha në Durrës

6 / 7

Foto nga takimi i kreut të PD-së Basha në Durrës

7 / 7

 

Ndonëse kapaciteti maksimal i Pallatit të Sportit në Durrës "Ramazan Njala" shkon nga 1 mijë deri në 1.500 vende, kryetari i Partisë Demokratike e quajti takimin me "numra të padëgjuar prej dekadash". Një uragan, siç ai u shpreh gjatë takimit me mbështetësit e djathtë brenda në ambientet e Pallatit të Sporteve. Por se sa ishte pjesëmarrja e këtij uragani, e sjellim përmes këtyre fotove shkëputur nga transmetimi Live i takimit në pamjet  me regji të Partisë Demokratike, transmetuar drejtpërdrejt në Facebook të partisë.

"Dje nuk u përmbajta dot nga emocionet që më shkaktoi pritja në Berat. Sot jam i shtangur dhe i pafjalë nga ky uragan. Ky uragan që nisi në Maminas me pritjen madhështore. Ja tek jemi sot, nga zërat tuaj, nga kraharorët e durrsakëve të lirë po troket ora e ndryshimit", u shpreh Basha.

Ora 19:40
'Zgjedhje nuk ka', Basha: Në 30 qershor përballje në çdo qendër votimi

Lideri demokrat Lulzim Basha deklaroi nga Durrësi se në 30 qershor nuk do ketë zgjedhje pasi do bëhet përballje në çdo qendër votimi për të penguar zhvillimin e tyre.

"Nëse do ketë zgjedhje në 30 qershor do ketë përballje në çdo qendër votimi.  Nderi dhe detyra jonë është t'i prijmë kësaj përballjeje. Për shqiptarët e thjeshtë kjo është një çështje ekzistence. Kjo betejë bëhet për t'i dhënë fund një sistemi politik që iu ka rritur çmimin e naftës, energjisë, ka sjellë pensionistët në ditën më të zezë. Ka sjellë studentët në sistemin më të dobët arsimor", u shpreh Basha.

Ora 19:35
Basha: Rama propozon kapitullimin e Shqipërisë

Duke iu përgjigjur ftesës së kryeministrit Edi Rama për dialog, lideri demokrat Lulzim Basha tha nga Durrësi se ai propozon kapitullimin e vendit. 

"Për gjashtë vite e gjysëm ne e kemi luftuar klëtë betejë në ditë të mira dhe të vështira, kur na përqeshnin.  Ne e kemi luftuar këtë betejë jo për interesat tona por të bindur se pa i dërguar para drejtësisë kriminelët Shqipëria nuk mund të shkojë drejt Europës. Misioni ynë është një mision kombëtar, kur vijnë momente i ky i sotmi kur një parti e madhe duhet të vendosë nëse do të zgjedhë rrugën e pazarit me të keqen pao rrugën e vështirë në betejën për njerëzit. Ne e kemi ndalur çdo kalkulim të vogël politik. Ne nuk luajmë. Edi Rama ne nuk pranojmë teatër mbi interesat e shqiptarëve. ne kemi një mision që nuk i takon një partie të jashtëzakonshme por jemi bashkimi që hodhi dikaturën e Enver Hoxhës. Ne jemi bashkimi që do ta shembë këtë me çdo çmim dhe çdo sakrificë.

Vëllezër dhe motra para nesh janë dy dilema, kapitullim apo përballje deri në fitore. Edi Rama vodhi zgjedhjet dhe po vjedh Shqipërinë. Rama na propozon kapitullimin që të bëjmë sehir me 30 Qershor. 1.4 mln shqiptarë nuk kanë karta idenitieti. Severi ka rënë dhe regjistri manipulohet nga sejmenët e pushtetit. Rama propozom zgjedgje kur kriminelë nga Artur Bushi dhe Tërmet Peçi rikandidojnë kur në fakt duhet të ishin para drejtësisë. Këtu në Durrës sjell një asistent hajdute të Vangjush Dakos, tashmë kur atë po e përpin vorbulla e drejtësië. E gënjen mendja që do t'i shpëtojë drejtësisë. Por Rama e gënjen se ai do shkojë prapa hekurave.

Propozon Ballën dhe Gjiknurin si rojtarë të ngjarjes. Keni rënë sjukë. Balla dhe Gjiknuri kanë ushtruar presion mbi KQZ që të mos regjistrojnë anëtarët e opozitës në KZAZ. Në propozon një proces të parregullt. Rama do kapitullimin pa kushte që ne të ulim kokën edhe pa garë vetëm për pushtetin dhe karrigen e tij. Ai i shërben vetëm pushtetit të tij dhe për këtë arsye ka shkelur ligjin. Do të sakrifikojë fëmijët tuaj për pushtetin e tij korruptiv", u shpreh Basha.

Ora 19:35
Basha flet me bindje: Europa ia ka mbyllur dyert Shqipërisë

1558545624_lulzimbasha.jpg

Kryedemokrati Lulzim Basha deklaroi se Europa i ka mbyllur dyert e saj për vendin tonë për shkak se Edi Rama ka emëruar kriminelë në parlament.

"Kurrë më shqiptarët nuk do të largohen nga vendi si klandestinë nga vendi i cili drejtohet nga krybanditi. Tani ka ardhur koha e një beteje vendimtare për një betejë jetë a vdekje për ta bërë Shqipërinë si e gjithë Europa. Europa i ka mbyllur dyert e ssaj sepse Edi Rama ka emëruar horra dhe hajdutë për librin Guiness si Vangjush Dako me shokë, ka përqëndruar të gjithë buxhetin në duart e tij. Dyert e Europës i ka mbyllur Edi Rama sepse në Europë nuk shkohet pa zgjedhje të lira por me një parlament të njerëzve dhe me njerëzit", tha Basha.

m.v./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Pjeter: 23/05/2019 13:58

  Le te me dali mua perpara njeri ate dite ne qendren e votimit,dhe te mos me lejoje te shprehem me voten time,kam per tia Q.R. pa me te voglin hezitim.

  Përgjigju
 • RAKO PETRO BLETA: 23/05/2019 12:47

  O pesionist po mēsoje të shkretën drejtëshkrimin SHQIP. PENSONIST shkruhet jo Pesionist ështëme n dhe një her PENSIONIST . Do isha shum i gëzuar që radhës tjetër të shkruash drejt SHQIP. Pastaj kur të mësosh shqip na jep mënd për Demokraci. Falamnderit për mirkuptimin.

  Përgjigju
 • Pesionisti: 23/05/2019 11:35

  Kush e konsideron VETEN te pa kenaqur nga Banda e RILINDJES RAMA dhe Me te ardhura Me pak se 100euro ne muaj DUHET TI BASHKOHET PROTESTES. RAMA IK IK DHE MOS TE PAFSHIM BOJEN

  Përgjigju
 • MINUSHE: 23/05/2019 09:37

  u be surrati I ketij te thote do kete perballje...pa na le rehat o zoteri ...dhe behu I pergjegjshem se e ke per detyre....ne shtepine tende sillu si te duash por jo ne atdheun tend qe ke pergjgjesi per cdo veprim qe ben...KUPTON!!!!!

  Përgjigju
 • KAÇI HAJREDINIT: 23/05/2019 08:20

  O pencionist mëso mor bur të shkruash Shqip drejt. Nuk shkruhet pencionist po pensionist. E sa për lylyn tat s'ka shanc para Edit. E para luli është pa shkoll s'ka dipllom sdi tabelën e shumzimit 7×7=42. Kshu që lyli s'ka shanc më në jetën të kthehet në Qeveri o pencionist. Të uroi shum lek në < pencionin > tënd.

  Përgjigju
 • Pencionisti: 23/05/2019 01:53

  O BURRA perpara Per rrezimin e Rames si pergjegjesi fukarallekut te SHUMICES se shqipetareve

  Përgjigju
 • Zyberi: 23/05/2019 01:08

  GJUSH DAKUA KU ESHTE FSHEHUR APO KA FRIKE NGA URAGANI I PD SE SHPEJTI SHEFIT TE DAKOS DO TI BEHET TESTI I DROGES

  Përgjigju
  • Zyber: 23/05/2019 06:44

   Zybeeer o Zybëër mos harroni briskun ëë mer dy se è keni merak ju po nuk ja rruajtët dy herë.

 • robi: 22/05/2019 20:48

  O trap e ke marë me shume vrull si Hitleri që tha për 2 javë do bëj paradë be Moskë dhe pastaj theu kokën në Stalingradin heroik, dhe ty po të vjen rrotull fundi, mos kujto se ke popullin me vehte, 30 qershori është gozhda e fundit në arkivolin e leshelise dhe bandës së Flamur Herman Geringut që po jep shpirt

  Përgjigju
 • Maks: 22/05/2019 20:24

  E do pushtetin ne tavolin ky qelbesira sja mban te perballet me vota

  Përgjigju
 • Kalsiandër: 22/05/2019 20:14

  Ik morre kokrra e idiotit. Qëllimi tënd është vehtëm kaos. Nuk e ke armik është thjesht kundërshtar politik. Kjo tashmë është e qartë që dikush tjetër po e orkrestron dhe ti i mjerë je kthyer në vegël. Ti dhe Berisha për qëllimet e tuaja të cekta politike dhe përfitime personale sëbashku me shmangien që po i bëni drejtës, jeni lidhur me lloj lloj interesash të ndyra që nuk e duan Shqipërin shtet por kaos që Kosova të ndahet edhe Shqipëris të mos i hapen negociatat edhe ti vonohet hyrja në BE. Posht agjentura sllavo-sërbe-ruse! Posht tradhtarët e kombit! Zoti e bekoft Shqipërin!

  Përgjigju
 • Lavdosh: 22/05/2019 20:03

  A mund te thote njeri sa veta sjell me autobuze dhe vetura nga Tirana ky ? (drejtues, aktiviste te PD-se qe paguhen per te ndjekur liderin, fanarin ndricues te shqipetareve)

  Përgjigju
  • Vlora: 22/05/2019 20:33

   I ka 500 mijë veta po ska autobusa për të gjithë, kështu që mer vetëm ata që e bëjmë rrugën me vrap mbas atyre 200 që vijnë me autobusa

 • Shkodra: 22/05/2019 19:53

  Nuk ke forc te besh popullin per vete,shkurt nuk ke kock lideri bash

  Përgjigju
 • Vlonjati: 22/05/2019 19:47

  Hajde provoje më pengo mua në Vlorë te Shkolla Lefa Sallata do votoj.Dhe do e marrësh përgjigjen si të duash ti o legen. Do votoj të majtën jo sepse është më e mira por sepse është e keqja më e vogël përballë ju plehrave të PD që keni grabitur pasurit e Shqiptarve dhe tani dilni bëni të virgjërën. Je putan o Basha.

  Përgjigju
 • Vicidoli: 22/05/2019 19:36

  Nga pas ke ate Gazmenfin kavajsin kijdes se na korite

  Përgjigju
 • toni: 22/05/2019 19:31

  ty lule te duket miza buall,shif endra m sy hapur deri ne 30 qeshor

  Përgjigju
 • Hinglateri: 22/05/2019 19:28

  Naturisht ka filluar te te hedhe byth...

  Përgjigju
  • Pune: 22/05/2019 19:55

   Asnje hap pas shko te plaka jote