10 detyrat e qeverisë tranzitore, Basha: Do zgjasë 4-6 muaj, jo koalicion i madh opozitë-PS

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokratike ka paraqitur 10 detyrat e qeverisë tranzitore, në një mbledhje ku të krah tij ishin edhe krerët e partive aleate. Në fjalën e tij, kryedemokrati theksoi se për të shkuar drejt qeverisë tranzitore, nuk është e nevojshme ndryshimi në ligj, por mjafton vullneti i partive politike. Ndonëse ka specifikuar 10 pikat, në një prezantim prej më shumë se 2 orë, Basha nuk ka thënë asnjë fjalë se si do të zgjidhen ministrat që do të kryejnë këto detyra, nëse do të jenë emra politik apo teknik.

Duke u ndalur tek kohëzgjatja e saj, Basha tha se nuk është përcaktuar qartë, po bëhet fjalë për një periudhë 4-6 mujore. Kohëzgjatja, sipas tij, do të bazohet tek zbatimi i detyrave të qeverisë tranzitore."Nuk do t'i takojë politikanëve, do marrë miratimin e politikanëve, jo më pa se 4 muaj, jo më shumë se 6 muaj. Një hamendësim i imi nisur nga zbatimi i detyrave", tha Basha.

Interesit të gazetarëve, për të mësuar emra konkrete, Basha u mjaftua me një përgjigje përgjithësuese, duke thënë se këta persona nuk duhet të jenë në konflikt interesi, për të devijuar dhe mos shkelur kushtetutën dhe ligjin në përfitim të partive politike.

Ndërkohë, lideri demokrat theksoi se nuk do të ketë një koalicion të madh mes opozitës dhe PS, edhe pse nuk e specifikoi nëse do të marrë 6 apo më shumë poste teknike, siç ndodhi me marrëveshjen e 2017."Persona të mos jenë në konflikt interesi, për të devijuar dhe shkelur kushtetutën dhe ligjin në përfitim të partive politike. "Nuk do të jetë një koalicion i madh mes opozitës dhe PS. Qeveri tranzitore, provizore, me persona jashtë konfliktit të interesit", u shpreh Basha. 

Platforma është e ndarë në 10 pika kryesore, në të cilën përfshihet roli i policisë në zgjedhje, ngritja e një strukture të posaçme që do të ndjekë e rastet e presionit mbi zgjedhësit, sidomos atyre në administratë, votimi fiktiv i administratës etj. Në këtë takim janë krerët e partive aleate të PD. Në sy bie mungesa e Vangjel Dules, e ndërsa ndryshe nga takimet e tjera, i pranishëm është edhe kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:00
Basha bën deklaratën e papritur: Marrim modelin turk të Erdogan për qeverinë tranzitore

1556789841_basha10.jpg

Në përgjigje të pyetjes nëse qeveria tranzitore është një zgjidhje e momentit apo do të aplikohet sa herë ka zgjedhje 6 muaj para përfundimit të mandatit qeverisës të një force politike për vite me radhë, Basha mori si shembull Turqinë.

"Vende si Turqia dhe Greqia aplikojnë 4-6 muaj para zgjedhjeve ndryshimin e disa ministrive kryesore që kanë impakt të drejtpërdrejtë në organizimin e zgjedhjeve në vend. Mendojmë t’i referohemi kësaj praktike dhe këtij modeli, për të stabilizuar më në fund drejtësinë e zgjedhjeve në Shqipëri”, tha Basha.

Ora 13:50
Basha fjalim më shumë se 2 orë/ S'e dëgjojnë as 'të tijët', po Grida Duma ku është? (VIDEO)

Në  zhvillimet politike, prezantimi i platformës për zgjedhjet të lira dhe të ndershme dhe detyrat e qeverisë tranzitore, ka qenë një nga temat më kryesore. Ky prezantim ka zgjatur për më shumë se dy orë, e ndërsa nuk kanë munguar momente "pikante". Dashamir Shehi duket se ka humbur durimin nga fjalimi i stërzgjatur i Bashës, i cili mes të tjerave nuk dha diçka konkrete. Nga ana tjetër, për Klevis Balliun, më e rëndësishme se ajo që po flet kryetari i tij, janë mesazhet në celular. Njëjtë edhe për Bylykbashin. Nuk ka kaluar pa u vënë re mungesa e ish- deputetes Grida Duma. Mesa duket, ajo ka pasur një arsye "madhore", për të munguar në këtë prezantim.

Ora 13:14
Basha: 10 detyrat e qeverisë tranzitore

Kryetari i Partisë Demokratike ka paraqitur 10 detyrat e qeverisë tranzitore.

1.Goditje me tolerancë zero e strukturave politike dhe kriminale të përfshira në shitblerjen e votës, intimidimin e votuesve dhe manipulimin e zgjedhjeve.
2. Ndalim i presionit qeveritar mbi drejtësinë për t’i hapur rrugë hetimit të bashkëpunimit mes krimit të organizuar dhe pushtetarëve për manipulimin e zgjedhjeve.
3. Monitorim i rreptë dhe goditje me tolerancë zero ndaj presionit mbi administratën publike dhe  zgjedhësit.
4. Ndalim i prokurimeve, tenderave, koncesioneve\PPP-ve, licensave, favoreve dhe abuzimeve të tjera me burimet shtetërore.
5. Kontroll dhe marrje masash për emërimet dhe shkarkimet e paligjshme nga administrata publike dhe kompanitë shtetërore, si dhe për ndryshimet e paligjshme në listat e ndihmës ekonomike, personave me aftësi të kufizuar etj.
6. Pajisje e shtetasve me letërnjoftime, skema lehtësuese dhe hetim penal i fallsifikimeve të letërnjoftimeve.
7. Regjistrim i adresave të të gjithë shtetasve dhe hartim me integritet i listave të zgjedhësve.
 8. Hetim dhe ndëshkim me tolerancë zero i votimit fiktiv të emigrantëve.
 9. Shkëputje e lidhjes së policisë me krimin, goditje e policëve të inkriminuar, angazhim i policisë kundër krimit zgjedhor dhe garantim i sigurisë në zgjedhje.
10. Raportim me transparencë i veprimtarisë ligjzbatuese dhe akses i besueshëm për opozitën.

( Kliko këtu ) platforma e plotë e PD për zgjedhje të lira e të ndershme

Ora 13:13
Basha: Si do të jetë qeveria tranzitore dhe ç’profil do kenë ministrat e rinj

1556792219_lulzimbasha.jpg

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, nuk ka dhënë shumë detaje për emrat dhe profilin që do të kenë ministrat teknik, por ka theksuar prerë atë që kjo qeveri nuk do të jetë.

"Më lejoni të jem i qartë se çfarë nuk do të jetë, koalicion i madh mes opozitës dhe PS, do të jetë një qeveri provizore tranzitore me personalitete jashtë konfliktit të interesit që kërkon vullnet dhe mbështetje politike. Detyrat duhet të shkojnë përtej kësaj, ne sot jemi për detyrat në raport me procesin zgjedhor të lirë. Është e vërtetë, disa nga këto cështje janë të mbartura, ajo që bën diferencën është sa ka ndikuar problemi në rezultatin zgjedhor", tha Basha. 

B.K.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kalsiander: 03/05/2019 07:35

  Ik orre dordolec shko edhe trëmb ndonjë sorrë. Kryetar i Partis Rrugore

  Përgjigju
 • roni: 02/05/2019 20:14

  Keta jane shume derra jo derra.

  Përgjigju
 • Genti: 02/05/2019 19:06

  Nje gje nuk kuptoj !! Poe quajm se Rama jep dorheqjen dhe vendi shkon drejt zgjedhjeve , po ti me cfare cilesie shteterore je i ngarkuar qe te emerosh ministra dhe kryeministra , Nuk e kuptoj se si ate budallenjet e tjer vijn akoma pas teje o Lolo Dhe se si nuk te lane mare me shkelma e te flakin jash

  Përgjigju
 • Taku: 02/05/2019 18:58

  Ku do veni te gjithe sic jeni bashk ne PS, jo tek partia se ajo sju qas po atje tek vendi. Legna muti.

  Përgjigju
 • Demokrat Kavaja: 02/05/2019 18:50

  Kriminelet ...kush shkel LIGJET vetem DREJTESIA do ti presi....jo gjobe...por BURG...Burgu eshte gati SPAK-u e DREJTESIA te ARRESTOJE drejtuesit qe komandojne turmat..

  Përgjigju
 • Populli: 02/05/2019 18:21

  Po ku trapi ca thote ca Qeverie mos do te krijoje ndonje kabinet ne Rec per kete po votojne gjithe shqiptaret

  Përgjigju
 • Plis: 02/05/2019 17:55

  Pse ore me keto brockulla do ta shtysh ti o Lul i paafti, shko mor jep dorheqjen se sje per kete pune ti o lyrash i deshtuar. Ju beri dalje USA, EU ty dhe mona zorbes dhe do te mashtrrosh me brockulla te djathtet. Mjere ai merhumi Olldashi qe hoqet qafe po ti sje per kete pune shporru nga PD nje ore e me pare

  Përgjigju
 • Edmond: 02/05/2019 17:39

  Po kaq derrasa jenj ju te pd..es?Po kush eshte ai njeri qe ju beson ju..Duhet te jesh trap nga mendja te votosh per ju!

  Përgjigju
 • dulja: 02/05/2019 17:04

  shko more shkerdhate shko fole kundra pere integrimin e shqiperise hyy plera e kombite shko blloko ndonje rruge

  Përgjigju
 • Free: 02/05/2019 16:43

  Waa MOna ngjit me ploncin. Te paska shty pak anash Lulka...rri dhe ca dhe do hash preshin.

  Përgjigju
 • Populli: 02/05/2019 16:32

  Kryeminster me siguri do te jete Aleksander Karpushini?

  Përgjigju
 • Erik: 02/05/2019 16:26

  As vete nuk i besojne ato qe thone. Shiko fytyrat e pjesemarresve te opozites, njeri me vrer se tjetri, e kuptojne idiotllikun qe po bejne.

  Përgjigju
 • PD HAJDUTÈRIA dhe LSI PLAÇKITJA: 02/05/2019 16:17

  Jo re HAJDUT keq se NUK ditke ti !?!? Dashke përsëri si Ministre KARABINA HAJDUTEN , qè për 3 MUAJ e bèri Ministrinè e ARSIMIT Copa-Copa me tè VJEDHUR dhe filloi me TENDERA dhe KONÇENSIONE si KUÇEDÈRR e keqe !!!! Në qoftëse Edvin HAJDUT Rama bje nè KURTHIN tend dhe ti Plotëson dèshirat ty , HARRAM VOTAT e Popullit dhe HARRAM ju bëfshin të gjitha dhe mos ja Pafshim BOJÈN KURRÈ më !!! Jep DORÈHEQJEN LUL Hajduti dhe shko pèrpara DREJTÈSISÈ sè RE me këmbët e tua dhe lëri SHANTAZHET , sepse koha jote mbaroi me fillimin e REFORMÈS nè DREJTËSI

  Përgjigju
 • redi: 02/05/2019 15:57

  Lul me keto pika qe te ka pregatit juristi me fame boterore Bylyk Bashi je bere gazi i botes. Populli po tallet me ty Lul qe je bere klloun prej Saliut dhe Mones. Qeverine e zgjedh vota e lire e popullit dhe jo nje opozite e degraduar dhe e kriminaluzuar . Lul shko vizitou se po iken per lesh. Iku koha kur Saliu merrte pushtet qyl dhe pa vote

  Përgjigju
 • Chicago: 02/05/2019 15:47

  Jane mbledhu injorantet gjithe hajdute qe e vrane gerdecin dhe mediu si injorant

  Përgjigju
 • Chicago: 02/05/2019 15:47

  Jane mbledhu injorantet gjithe hajdute qe e vrane gerdecin dhe mediu si injorant

  Përgjigju
 • Po ky ore: 02/05/2019 15:45

  Po ky sheh endrra me sy hapur dhe therret *olet qe e rrethojne dhe ca gazetare dhe ua shpjegon me prezantim...

  Përgjigju
 • Bardheziu: 02/05/2019 15:39

  Kjo eshte mendia e krye pederastit gazmend bardhi. Super byth"""i PD qe do te vendos dashnoret. Vete ne poste drejtuese.

  Përgjigju
 • Populli: 02/05/2019 14:43

  Zoti Basha sikur mos e ke shpejt ta bosh qe verine se pak se paku ke per te ndejtur edhe 8 vite te tjera pastaj do te shihet si je sjellur per keto vite.

  Përgjigju
 • Fahri Spiuni: 02/05/2019 14:38

  Zoti Basha kush do te jete kryetare Qeveris stabilitetit Fahri Balliu apo Çim Peka pse jo Mona I lir floririt?

  Përgjigju
 • Shqiptar: 02/05/2019 14:31

  Qeveria Tranzitore!? Pse dha doreheqjen PS? OK bravo , me opozite k*** se kjo nuk besoj se ja patur as Burundi, keto jane per gines

  Përgjigju
 • vlora: 02/05/2019 14:18

  Kushtu do shtyje dhe nja 10 vjet ky trari

  Përgjigju
 • Tutu: 02/05/2019 13:43

  Ky dekaligui grupit te Likes eshte deshmia me e qarte e paaftesise, idiotesise dhe injorances te opozites... thjesht me kujton planet e masave te org te partise dhe rinise ne ate kohe.... delalig qe sja vlen per te ngritur nje kooperstive bujqesore...po pse mor idiote qeveria gjykate eshte ?..dhe aq me pak nje qeveri tranzitore... apo keni parasysh qeverine e Saliut.. Ky vend ja ka pare hajrin tryezave politike, qeverive teknike, qeverive te stabilitetit e tjere... thjesht keto qeveri amonistojne dhe reciklojne llumin e politikes...vetem zbatimi pa hezitim i kushtetutes eshte hapi me i drejte dhe shpetimtar i ketij vendi..

  Përgjigju
 • robi: 02/05/2019 13:29

  Fatmir gerdeci e sheh qe po tregohen perralla se nuk qenka ne forme fare,,,,

  Përgjigju
 • undhe ti: 02/05/2019 13:26

  o legena...o kanceri popudhit shqiptar..

  Përgjigju
 • ...: 02/05/2019 13:03

  ik mor debil

  Përgjigju
 • Drejtësia po vjen: 02/05/2019 12:53

  Nuk ma merr mendja se esat pasha bëri ndonji gjë më shum sesa këta FËLLIQËSIRAT e sotëm,,që AVNI RUSTEMI arriti deri në ekzekutim,,KU JAN NIPRIT E AVNIUT???

  Përgjigju
 • Tofiku: 02/05/2019 12:47

  Po me duken si 10 pikat e dekalogut te Mao Ce Dunit

  Përgjigju
 • Hasan Pordha: 02/05/2019 12:45

  Ju bini vete me kembet e tua brenda sepse jeni ju te paret qe do te duhet te dilni para drejtesise per vitin e zi 1997 per ngjarjet e Gerdecit dhe 21 Janarit.

  Përgjigju
 • Dridhe Like: 02/05/2019 12:29

  Ato pikat qe te shkruajtur Likja me Saliun veri atje ku di,se qytetaret nuk duan t'ja dine per ato pacavuret tuaja,jeni vetem plehrat e ketij vendi.

  Përgjigju
 • Daja: 02/05/2019 12:24

  7*7=42,nje derdimen si ty nuk e ve as per te ruajtur lopet une se i humbet rruges,e jo te drejtosh nje shtet!!

  Përgjigju
 • Drejtesia: 02/05/2019 12:22

  Qenka shume i menduar "shkencetari i Shqupit"

  Përgjigju
 • Populli: 02/05/2019 12:16

  Pirdh,pirdh Basha & Mona se liroheni thote populli.

  Përgjigju
 • TA VE LALA SONE: 02/05/2019 12:11

  O krimineli hajdut shal ngjit pa shku ti me qenin e zgjebosur salheun në burg Shqiptarët s'gjejn qetësi. Prandaj mos e haro ktë gjë kurr.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Kurbin/ Vrau bashkëshortin me sqepar kur po flinte, nëna e 10 fëmijëve dënohet me 14 vite burg! Dyshohet se dhunohej vazhdimisht nga burri i alkoolizuar