Basha takimin me anëtarë të Dhomës së Lordëve: Qeveria tranzitore na nxjerr nga kriza

Në mbyllje te vizitës së tij në Parlamentin Britanik dhe Dhomën e Lordëve, kryetari i PD, Lulzim Basha është takuar më anëtarët  e Parlamentit dhe Dhomës së Lordëve në Londër. Në këtë takim sipas PD është diskutuar edhe në lidhje me sigurinë dhe stabilitetin në Europën Juglindore dhe kriza politike në Shqipëri.

Autokratët e korruptuar përbëjnë një kërcënim për demokracinë dhe stabilitetin. Kriza e thellë ne Shqipëri ilustron qartë se pa demokraci dhe sundim të ligjit nuk mund të ketë stabilitet dhe as zhvillim ekonomik.Forcimi i institucioneve demokratike, kontrolli dhe kufizimi i pushteteve, drejtesia e pavarur dhe zgjedhjet e lira janë parakusht për integrimin e vendeve tona në BE. Zgjedhjet e lira dhe të ndershme janë jetike për demokracinë dhe legjitimitetin e qeverisë para qytetarëve. Për këtë qëllim hapi më emergjent është shkëputja e lidhjeve të provuara mes krimit të organizuar dhe politikës” vuri në dukje Basha.

Lideri i opozitës joparlamentare i njohu bashkëbiseduesit me propozimet e PD dhe opozitës së bashkuar për daljen nga kriza përmes një procesi të lirë zgjedhor dhe një qeverie tranzitore.

Vetëm një qeveri e dalë nga vota e lirë mund të luftojë krimin e organizuar që e ka shndërruar Shqipërinë, sipas raportit të Departamentit amerikan të Shtetit, në një bazë operacionale të rrjeteve kriminale, që veprojnë nga Amerika në Europë dhe Lindjen e Mesme.Për Partinë Demokratike është prioritet strategjik forcimi dhe zgjerimi i bashkëpunimit me Mbretërinë e Bashkuar jo vetëm në fushën e sigurisë dhe luftën kundër krimit, por në veçanti, në fushën ekonomike dhe atë te investimeve britanike”- mësohet të ketë thënë më pas kreu i opozitës,Lulzim Basha.

E.L./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • RRËTELIJA: 20/05/2019 13:12

  O lyl o debil a ke ti dy pare men o humbamen. Po bohet SHQIPRIA me fatmir jevgjit mediun që k ka duart me xhak o lyli kopili. Apo bohet me vesh gjat nard ndokën komplet IDJOT apo dash PIJANECIN a mor lyl që je i xhithi debil .

  Përgjigju
 • Ben Tironci: 19/05/2019 16:42

  O Bashe nga kriza ty te qet ky temi.Shalet e ngjitme te ben per maratone

  Përgjigju
 • Hinglateri: 19/05/2019 15:39

  Vari hejbet Luladh kaqolit e Fatmir debilit

  Përgjigju
 • Berti: 19/05/2019 14:20

  Keta Lordet do varin veten kur te marrin vesh qe kane dale ne foto me Fatmir Fara Gerdeci Medihoxha. Djali fatorinos del foto me lorde pu pu pu ku e katandisen kete vend.

  Përgjigju
 • Mire: 19/05/2019 14:18

  O lulush po ti me vote ke mare fund prsndaj ben budalleqe se nuk e mer kuire me vote

  Përgjigju