Bashkia e Tiranës nis dëgjesat për buxhetin 2022, Veliaj takim me të rinjtë: Do kemi fondet më të madh ndonjëherë për rininë

TIRANË- Kryebashkiaku Erion Veliaj ka nisur dëgjesat për projekt-buxhetin e vitit 2022. Në takimin me të rinj nga gjimnaze të ndryshme të kryeqytetit, kryebashkiaku Erion Veliaj tha se këtë vit Tirana do mbajë titullin “Kryeqyteti Europian i Rinisë”, bashkia do të ketë buxhetin më të madh ndonjëherë për të rinjtë.

“Ky është ndoshta buxheti më i madh i akorduar ndonjëherë për rininë nga Bashkia e Tiranës. Kemi parashikuar një listë prej 1000 aktivitetesh dhe me gjithë këto hapësira që ka Tirana, do të kemi edhe 10 aktivitete në ditë, që s’i ngjajnë fare njëri-tjetrit, por që qyteti të gëlojë. Kjo do të jetë edhe një mënyrë për të ndryshuar pak imazhin e vendit”, tha Veliaj.

Kryebashkiaku shtoi se pas suksesit me qendrën teknologjike ‘Tumo’, jo vetëm “Piramida” do të shndërrohet në qendrën më të madhe të teknologjisë në rajon, por do të ngrihen edhe disa qendra të tjera të këtij lloji.

“E shoh të mundur të bëjmë disa qendra teknologjike nëpër Tiranë. Bashkë me kolegët e TUMO-s kemi parë kampusin e ri, që po bëjmë te Universiteti Bujqësor. Aty mund të bëjmë një degë satelit, ashtu si shumë universitete kanë një kampus më të vogël. Në vend që të vijnë 100 nxënës nga Kodër-Kamza në qendër të Tiranës, mjafton të shkojnë dy instruktorë atje. Gjithashtu, lajmi i mirë është që në janar hapet shkolla elitë e teknologjisë ‘Holberton’, që është shkolla më e mirë nga Sillicon Valley. Jemi në tratativa edhe me ‘Ecole Cahen’, që është shkolla franceze e kodimit me një metodologji tjetër, gjithashtu shumë kreative, dhe ka arritur shumë sukses në Paris. Sapo kemi filluar negociatat, e besoj se do të shkojnë me sukses, një tjetër koncept që quhet ‘Factory Berlin’, që ishte një ide inovatore e disa të rinjve”, nënvizoi Veliaj.

Më tej, Veliaj vuri në dukje se vetëm këtë semestër në Tiranë u hapën 14 shkolla të reja, ndërkohë që pritet të hapen edhe shkolla të tjera si ‘Lasgush Poradecit’ dhe ‘16 Shtatori’ në Pezë,

“Këtë javë do hapim dhe dy shkolla të reja në Kombinat. Shkolla ‘Lasgush Poradeci’ që është konceptuar, jo vetëm më një palestër të mirë, por dhe me auditor. Do të thotë se mund të përdoret jo vetëm për festat e shkollës, po për çdo nevojë të komunitetit, një hapësire për 200-250 persona dhe është fantastike. Nuk ka nevojë njeriu fare t’i hipë makinës dhe të vijë në qendër të Tiranës, ku fare mirë mund t’i bëjmë shumë prej këtyre aktiviteteve, edhe për vitin e rinisë të decentralizuara në të gjitha këto hapësira. Shkolla tjetër që do hapim fill pas ‘Lasgush Poradecit’ është ‘16 Shtatori’ në Pezë. Edhe ajo një super shkollë, është ndërtuar komplet nga e para”, përfundoi Veliaj.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

'Blindohet' Napoli, autoritetet frikë nga huliganët! Luhet sot Itali - Angli

'Blindohet' Napoli, autoritetet frikë nga huliganët! Luhet sot Itali - Angli