Bashkitë në vështirësi financiare me administrator, eksperti Haxhimali në Report Tv: Kundra, i cenohet autonomia! Qeveria duhet t’i kishte marrë përsipër borxhet

Bashkitë të cilat gjenden në vështirësi financiare shumë shpejt mund të kalojnë nën menaxhimin e pushtetit qendror, dhe kryebashkiakët të humbasin administrimin e tyre, por eksperti i pushtetit vendor Agron Haxhimali tha në Report Tv se pavarësisht faktit se administratori mund te jetë vërtet i nevojshëm dhe i aftë në ndihmën që do të japë për menaxhimin e situatës, sipas tij cenohet autonomia e pushtetit vendor në bazë të asaj që parashikohet në Kushtetutë. Eksperti Agron Haxhimali thotë se zgjidhja duhet të gjendet nga vetë organet kompetente të qeverisjes vendore.

“Nëse njësitë e qeverisë vendore që paraqesin problem, Për një kategori të bashkive si Vora dhe Kavaja, të cilat mbi 80% detyrim huamarrje ose borxhe në raporte me buxhetin e parashikuar shpenzime brenda vitit, këto ndodhen në kushte  “falimenti’, pasi institucionet publike nuk falimentojnë , por janë në vështirësi. Përderisa këto bashki nuk janë në gjendje  të ofrojnë shërbime publike as në minimale, atëherë qeveria dërgon administratorin për t’i nxjerrë nga kjo situatë. E kam kundërshtuar pasi bie ndesh me kushtetutshmërinë e bashkisë, pasi janë institucione autonome, të pa varura, duhet ta gjejë zgjidhjen te këshilli. Administratori mund të jetë shumë i aftë, por de-legjitimohet i zgjedhuri. Bie legjitimeti i pushtetit, këshillit, ‘zhveshim’ institucionet  nga autonomia.”, u shpreh eksperti Haxhimali.

Sipas tij, zgjidhja do të ishte jo caktimi i administratorëve, por që qeveria të merrte përsipër të gjitha borxhet e bashkive, madje që  prej momentit të daljes së 61 bashkive nga Reforma Territoriale.

“Qeveria duhet të përdorte mekanizma të tjera, bashkitë kanë një barrë të detyrimeve nga palët e treta, ga bërja e investimeve dhe mos  shlyerja për të cilat nuk kanë bërë pagesat, që me bërjen e reformës, qeveria duhet t’i merrte për sipër borxhet e pushtetit vendor, nga 61 bashkitë e reja  të dala nga Reforma Territoriale , ta nisnin pa borxhe qeverisjen e tyre.”, tha ai.

Pas disa thirrjesh për kryetarët e bashkive që kanë detyrime të papaguara që t’i reduktojnë ato, Ministria e Financave ka shpallur konkursin për administratorët e njësive të vetëqeverisjes vendore. Në urdhrin e ministrisë thuhet se do të përcaktohet administrator për ato bashki që do të kenë vështirësi serioze financiare dhe paaftësi paguese.

 

S.C/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 06/08/2022 00:25

    O //ekspert//,por s'jane keta as te paret,as te fundit qe perfundojne me administratore.Ne U.S ka patur plot raste si Michigani, N.Y ne shtetin e N.Y, Harrisburg.PA, Chelsea.MA, Camden e Atlantic ct.N.J.Kur kane probleme qytetet e shtetet amerikane,c'mund te thuash per Voren dhe Kavajen e Shqiperise?!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Thirrjet për kursimin e energjisë elektrike, mendoni se zbusin pasojat e krizës energjetike?×

Lajmi i fundit

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, dyshohet për një të vrarë, ende nuk dihen rrethanat

Të shtëna me armë zjarri në Elbasan, dyshohet për një të vrarë, ende nuk dihen rrethanat