Basketboll në Shkodër për të harruar luftën, vajza afgane me lot në sy: Për ne është fat që gjendemi në vendin tuaj

Një ndeshje basketbolli për të harruar për disa minuta luftën në vendin e tyre me talebanët. Kjo ndeshje u zhvillua në pallatin e sportit të Shkodrës ‘Qazim Dervishi’ ku ekipi i Vllaznisë luajti përballë një skuadre me vajza afgane, pjesë e ekipit kombtër afgan, të cilat u detyruan të lënë sportin në vendin e tyre për të shpëtuar jetën. Njëra prej tyre, e quajtur Malalai Anëari, tregoi mes lotësh se sa e rëndësishme ishte për ta ardhja në Shqipëri.

“Ne e duam vendin tuaj. Ne vërtetë e duam vendin tuaj (qan). Ju nuk jeni të lumtur që jetoni këtu, por për ne ishte mundësia e vetme për të jetuar. Po jetojme dhe po marrim frymë tani. Atje gjithçka ka marrë fund, asnjërit nuk i lejohet të dalë nga shtëpia, por gjithsesi kam ndërmend që të kthehem përsëri sepse është vendi im,”-u shpreh Malalai Anwari, basketbolliste afgane.

“Jam shumë e lumtur që jam larg talebanëve, e sigurtë dhe që po luaj basketboll,”-tha Parisa Wahedi, basketbollistë afgane.

Jamshid Akbari, trajneri i basketbollistëve afgane, thotë se 25 vajza të kombëtares kanë mbetur në Afganistan.

“Fatkeqësisht nuk është e gjithë skuadra, pasi 25 vajza kanë mbetur atje. Është një situatë e vështirë sidomos për vajzat që nuk stërviten dhe nuk lejohet të dalin nga shtëpitë, për këtë ndihem keq,”-deklaroi Jamshid Akbari, trajner basketbolli.

Një pjesë e afganëve që u zhvendosën në shqipëri janë vendosur në Shëngjin dhe shoqatat atje organizojnë shpesh evenimente me qëllim socializimin e tyre.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Mediat e huaja jehonë vizitës së Zelenskyt në Tiranë: Shqipëria krah Ukrainës! Presidenti do kërkojë mbështetje dhe municione nga aleatët

Mediat e huaja jehonë vizitës së Zelenskyt në Tiranë: Shqipëria krah Ukrainës! Presidenti do kërkojë mbështetje dhe municione nga aleatët