Bastisja e zyrave, Prokuroria e Durrësit: Autorët grabitën zyrën e prokurorit, morën dhe serverin e kamerave

Bastisja e zyrave, Prokuroria e Durrësit: Autorët grabitën zyrën e prokurorit, morën dhe serverin e kamerave

Prokuroria e Durrësit ka reaguar pas grabitjes së zyrave të saj orët e para të mëngjesit të sotëm.

Në një deklaratë të shpërndarë për mediat, organi i akuzës së qytetit bregdetar sqaron se autorët kanë grabitur zyrën e një prokurori dhe të një oficeri të policisë gjyqësore, ndërsa më pas kanë marrë serverin e kamerave të sigurisë për të humbur gjurmët.

Ndërkohë burime për Report Tv bënë të ditur se në hetime për zbardhjen e ngjarjes është përfshirë edhe Shërbimi Informativ Shtetëror (SHISH).

Reagimi i plotë:
Me date 24.05.2018 ne oren 06:30 nga ana e punonjesve te prokurorise se rrethit Gjyqesor Durres është konstatuar se ne ambientet e prokurorise, persona te paidentifikuar, me sende te forta kane hapur deren e Zyres se Serverit ku kanë demtuar dhe marre pajisje elektronike qe regjistrojne kamerat e sigurise, etj.

Po keshtu eshte konstatuar se keta persona kane hapur me force edhe zyren e nje prokurori dhe nje zyre te ofocereve te policise gjyqesore. Ngjarja ka ndodhur gjate oreve te vona te nates kur Godina e Prokurorise ruhej nga punonjesit e Policise Private.

Lidhur me rastin eshte regjistruar procedimi penal per nenet 293/c/2 dhe 313/a dhe 333/a dhe 334 i Kodit Penal dhe po kryhen veprime intensive nga grupi hetimor ne lidhje me percaktimin e faktit dhe identifikimin e autoreve te vepres.


Lajmi kryesor:

Grabitet sërish brenda muajit Prokuroria e Durrësit, merren dosje korrupsioni


  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

U shpallën kampion në sezonin 2022-23, Bashkia e Tiranës shpërblim 150 milionë lekë për Partizanin! Veliaj: Nxitje dhe ogur i mirë për të ardhmen e sportit në Shqipëri

U shpallën kampion në sezonin 2022-23, Bashkia e Tiranës shpërblim 150 milionë lekë për Partizanin! Veliaj: Nxitje dhe ogur i mirë për të ardhmen e sportit në Shqipëri