BE akordon 1 miliardë për Shqipërinë, zv.ministri i drejtësisë Dobi: Disbursimi i fondeve fillon në qershor

Rreth 1 miliard euro do të përfitojë Shqipëria në kuadër të zhvillimit dhe rritjes ekonomike të mbështetur nga Bashkimi Europian. 

I ftuar në “Studio Live” në Report Tv zv.ministri i drejtësisë Tedi Dobi, tha se disbursimi i fondeve do të nisë nga qershori i këtij viti.

“Në samitin në mal të zi është diskutuar për planin e rritjes. Që në qershor të këtij viti fillon disbursimi i fondeve. Do ketë impakt pozitiv. Fokusi ynë për të rritur cilësinë e jetës së qytetarëve. Ajo që do të doja të thoja është që Shqipëria ka pasur goxha avancim në thithjen e fondeve. Ka një ngritje të nivelit qoftë teknik qoftë të teknik-bërjes për t’u siguruar që ato masa të forta kanë efektshmëri dhe janë të arritshme. Duam të bëjmë disa masa që e sjellin efektin pozitiv", tha zv.ministri.

Ndalur te harta e re gjyqësore, shtoi se sipas tij ka sjellë balancat e duhura.

“Harta e re gjyqësore sjell balancat e duhura. SPAK po trajton çështje me rëndësi për vendin”, tha Dobi.

“Shqipëria që nga 2018 ka fuqizuar sistemin e ndihmës juridike. Jemi të aftë tu japim ndihmë palëve”, shtoi më tej ai në intervistën me gazetarin Arbër Hitaj.

/E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj