BE-ja i dhuron Shqipërisë 30-respiratorë për spitalet COVID! Rakacolli: Mbani maskën të mos vendosim maskën e këtyre aparateve

TIRANË- Bashkimi Europian i ka dhuruar Shqipërisë 30 respiratorë, pjesë e mbështetjes së BE prej 4 milion euro për shëndetësinë, ku morën pjesë Ambasadori i BE në Shqipëri, Luigi Soreca, zv.ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Mira Rakacolli dhe përfaqësues të OKB në Shqipëri.

Rakacolli kërkoi mbështetjen e qytetarëve për të respektuar masat e vendosura, dhe për të shmangur rritjen e rasteve në spitale.

“Virusi nuk është vetëm betejë shëndetësore. Gjeja më e rëndësishme mbetet parandalimi sa kohë që nuk ka një vaksinë, apo një trajtim mjekësor. Kam një thirrje për publikun që të vazhdojë të përdorë maskën, të ruajë distancën, të ruajë me përkushtim higjienën që rastet në spitale të mos jenë të mëdha dhe këto aparate kaq të nevojshme të mos i përdorim. Të mbajmë maskën, që të mos vendosim maskën e këtyrë aparateve”, tha Rakacolli në fjalën e saj.

Kjo mbështetje me 30 respiratorë të rinj është pjese e mbështetjes së BE-së për Shqipërinë me vlerë 4 milion euro kanë qenë për blerjen e pajisjeve mjekësore, që i shtohen kapaciteteve spitalore për përballimin e situatës së shkaktuar nga COVID-19. BE -ja dhuroi në fillim të pandemisë 50 milionë euro, ku 4 milionë euro ishin pajisje shëndetësore, 11 milionë euro ishin mjete për mbrojtjen sociale dhe 35 milionë euro shkuan për rimëkëmbjen ekonomike.

Këto ndihma janë pjesë e paketës që Bashkimi Europian ka premtuar për Shqipërinë dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor. Një pjesë e pajisjeve spitalore, si autoambulanca, ventilatorë të lëvizshëm dhe njësi të specializuara mjekësore për trajtimin e rasteve të rënda me koronavirus, u shpërndanë në qershor 2020.

E.M./B.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është gati Shqipëria për sezonin e ri turistik?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ekzekutimi në Elbana/ Dalin pamjet, kjo është makina e djegur që dyshohet se i përket autorëve